Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX
19.06.2018

Konwertowalny mikrus

HP EliteBook x360 1030 G3
15.06.2018

Druga generacja

AMD Ryzen

PowerShell Integrated Scripting Environment (ISE) na Linuksie

Data publikacji: 08-05-2017 Autor: Bartosz Bielawski

Przyjrzymy się temu, jak użytkownicy korzystający na co dzień z Linuksa mogą rozpocząć przygodę z PowerShellem i w jakich sytuacjach ten interpreter poleceń może być pomocnym narzędziem. Z jakich narzędzi warto korzystać przy pisaniu skryptów w PowerShellu na Linuksie oraz jakie pakiety rozszerzeń dla PowerShella przydatne w codziennej pracy są już obecnie dostępne.

PowerShell ISE to aplikacja dostępna w każdej wersji Windows z zainstalowaną nakładką graficzną (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z serwerem, czy ze stacją roboczą). Mimo wielu zalet i dużych możliwości rozszerzania funkcjonalności narzędzie to ma zasadniczą wadę w kontekście dostępności PowerShella na platformach innych niż Windows – aplikacja bazuje na Windows Presentation Foundation (WPF), które jest rozwiązaniem niedostępnym na platformach innych niż Windows. Do przygotowania opisu wykorzystano desktopową wersję dystrybucji CentOS 7.3 z nakładką Gnome, zainstalowaną jako domyślny system operacyjny na stacji roboczej.

> POWERSHELL ISE NA LINUKSIE

Próba wczytania na Linuksie biblioteki PresentationCore, będącej podstawą WPF, zakończy się fiaskiem oraz wyświetleniem następującego komunikatu:

Add-Type -AssemblyName PresentationCore
Add-Type : Cannot find path '/home/bielawb/PresentationCore.dll' because
it does not exist.

Drugie ograniczenie wynika z faktu, że ISE jest zbudowane w oparciu o kontrolki oferowane przez Visual Studio. Udostępnienie więc tych elementów w ramach repozytorium nie wchodzi w grę – zespół odpowiedzialny za PowerShella nie jest właścicielem tych części kodu, a udostępnienie całej reszty bez elementów poza kontrolą zespołu mija się z celem.

Z tego też powodu od dłuższego czasu większość wysiłków związanych z tworzeniem narzędzi dla autorów skryptów w PowerShellu skupia się na wtyczce dla narzędzia Visual Studio Code (VS Code) – edytora oferowanego dla tych samych platform, na których działać będzie PowerShell. VS Code dostępne jest na GitHubie (github.com/Microsoft/vscode). Także wtyczka PowerShell Language Support for Visual Studio Code, z której będziemy korzystać, tworzona jest w ramach projektu na GitHubie (github.com/PowerShell/vscode-powershell). Podobnie jak to miało miejsce w przypadku PowerShella, VS Code możemy w chwili obecnej zainstalować za pomocą używanego przez nas narzędzia do zarządzania pakietami na Linuksie. W tym celu musimy dodać odpowiednie repozytorium:

$ cat /etc/yum.repos.d/vscode.repo
[code]
name=Visual Studio Code
baseurl=https://packages.microsoft.com/yumrepos/vscode
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc
$ yum whatprovides code | grep code
code-1.9.1-1486597190.el7.x86_64 : Code editing. Redefined.
Repo : code
(...)

Po zainstalowaniu pakietu możemy uruchomić edytor, czy to wykorzystując menu aktywności, czy z poziomu terminala uruchomionego w nakładce graficznej. Możemy też uruchomić aplikację, przekazując ścieżkę do pliku bądź folderu (pod tym względem VS Code przypomina edytory takie jak Sublime Text). Dla wygody możemy też dodać VS Code do ikon ulubionych.

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest Microsoft MVP w dziedzinie PowerShella, blogerem oraz jednym z moderatorów forum dotyczącego skryptów w serwisie TechNet. Autor książki „Windows PowerShell 5.0 Biblia”.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"