Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.09.2018

Kolor razy 6

Kyocera ECOSYS i TASKalfa
18.09.2018

Na ataki piątej generacji

Check Point 23900
14.09.2018

UHD dla pro

Samsung UJ59
11.09.2018

Ochrona dla firm

ESET Security Management Center
07.09.2018

Skanowanie podatności

Beyond Security AVDS
04.09.2018

Open source do automatyzacji...

Red Hat Ansible Engine 2.6
28.08.2018

CPU dla stacji roboczych

Intel Xeon E-2100
24.08.2018

Macierze do DC

Infortrend EonStor GS 5000
21.08.2018

Elastyczne PoE

Netgear GS11xxx

Zarządzanie infrastrukturą i automatyzacja zadań

Data publikacji: 25-07-2017 Autor: Grzegorz Adamowicz
Autor: Rys. K. Kanoniak

Wszyscy znamy krążącą po sieci opowieść o testerze aplikacji, który tak zautomatyzował swoją pracę, że przez kilka lat obijał się, grając w „grę”, przez nikogo niezauważony. W końcu sprawa się wydała, a tester został potępiony. Tymczasem administratorzy są w znacznie lepszej sytuacji – od dawna, całkiem legalnie, dysponują magiczną różdżką, która pozwala im „odpoczywać” w trakcie pracy. Przedstawiamy System Center – narzędzie do centralizacji zarządzania infrastrukturą i automatyzacji zadań.

Najpierw automatyzacja. Mantra wielu zachodnich firm, którą prelegenci na wielu branżowych konferencjach odmieniają przez wszystkie przypadki. Automatyzacja to przede wszystkim zdjęcie z barków administratorów konieczności wykonywania dzień w dzień tej samej nudnej pracy. Wiele zadań administrator może wykonać szybciej – wystarczy uruchomić odpowiednią procedurę. Ponadto będzie w stanie obsłużyć wielokrotnie więcej maszyn w tym samym czasie, uruchamiając procedurę równolegle na dwudziestu, stu i więcej serwerach.

Microsoft System Center służy do automatyzacji pracy systemów IT zbudowanych na bazie rozwiązań firmy Microsoft. Dzięki System Center administratorzy zyskują kontrolę nad różnymi aspektami sieci w firmie: mogą zarządzać wieloma systemami serwerowymi i stacjami roboczymi, maszynami wirtualnymi, monitorować aplikacje, zarządzać aktualizacjami oraz zasobami w chmurze.

Wszechstronność rozwiązania powoduje, że nie może to być po prostu jedna aplikacja. I faktycznie System Center dzieli się na wiele wyspecjalizowanych modułów, które rozwiązują osobne zadania w naszej infrastrukturze. Jeśli nasza sieć jest homogeniczna w swej naturze, to posiadamy wszystkie systemy z rodziny Windows i większość produktów Microsoftu – dzięki kompletnemu pakietowi będziemy w stanie zarządzać niemal każdym aspektem infrastruktury. O inne systemy operacyjne będziemy jednak musieli zadbać osobno.

> Przegląd modułów i możliwości

Microsoft System Center 2016 składa się z ośmiu podstawowych komponentów:

 

  • menedżer konfiguracji – Configuration Manager,
  • menedżer ochrony danych – Data Protection Manager,
  • menedżer operacji – Operations Manager,
  • orkiestrator – Orchestrator,
  • moduł automatyzacji serwisów – Ser­vice Management Automation,
  • moduł wspomagający serwisowanie – Service Manager,
  • menedżer maszyn wirtualnych – Virtual Machine Manager,
  • moduł dostawcy serwisów – Service Provider Foundation.

 

Menedżer konfiguracji służy do instalowania oprogramowania, monitoringu i zarządzania wszystkimi urządzeniami w naszej sieci i w chmurze, włączając w to również urządzenia mobilne. Configuration Manager potrafi zarządzać urządzeniami pod kontrolą systemu Android i iOS. Moduł ten pozwala również na masowe wprowadzanie łatek bezpieczeństwa i aktualizacji dla wszystkich urządzeń pozostających pod kontrolą System Center.

Ciekawą i użyteczną opcją menedżera konfiguracji jest możliwość zarządzania instalacją systemu operacyjnego. Dotyczy to instalacji systemu od podstaw lub z przygotowanego wcześniej obrazu na maszynie wirtualnej lub maszynie roboczej. Szczególnie instalacja systemu na fizycznych maszynach oszczędza wiele zachodu i czasu. Dzięki tej funkcji mamy możliwość załadowania systemu operacyjnego za pośrednictwem sieci, co umożliwia automatyczną instalację zgodnie z konfiguracją podaną przez administratora. Oczywiście opcja utworzenia nośnika fizycznego do załadowania systemu z instalatorem nadal jest możliwa.

[...]

Doświadczony inżynier systemów. Specjalizuje się w automatyzacji procesów i monitoringu aplikacji rozproszonych. Propagator ruchu open source. Organizator wydarzeń związanych z IT. Freelancer. W wolnych chwilach twórca fantastyki i fantastyki naukowej.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"