Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.09.2018

Kolor razy 6

Kyocera ECOSYS i TASKalfa
18.09.2018

Na ataki piątej generacji

Check Point 23900
14.09.2018

UHD dla pro

Samsung UJ59
11.09.2018

Ochrona dla firm

ESET Security Management Center
07.09.2018

Skanowanie podatności

Beyond Security AVDS
04.09.2018

Open source do automatyzacji...

Red Hat Ansible Engine 2.6
28.08.2018

CPU dla stacji roboczych

Intel Xeon E-2100
24.08.2018

Macierze do DC

Infortrend EonStor GS 5000
21.08.2018

Elastyczne PoE

Netgear GS11xxx

Monitoring data center

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Krzysztof Kęsicki
Rys. 1. Widok głównego okna...

Każdy z nas lubi mieć wszystko pod kontrolą. Szczególnie w biznesie nie chcemy być zaskakiwani przez przykre niespodzianki. Nie można pozwolić sobie na niewiadome, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ryzyko utraty dużych pieniędzy. Dlatego też monitorowanie działania data center (DC) i kluczowych elementów infrastruktury powinno być potraktowane z najwyższą uwagą.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do monitorowania infrastruktury. Gdy wydaliśmy już potężne pieniądze na budowę nowego ośrodka przetwarzania danych, konieczne jest zainstalowanie systemu monitorowania z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście nie można czekać na ten ruch do ostatniej chwili. Taki zakup, instalację i uruchomienie powinno się planować od samego początku, dostosowując klasę systemu monitorowania (a tym samym jego cenę) do wartości naszego ośrodka i przetwarzanych w nim danych. Zapewnienie ciągłości działania to zadanie kluczowe, z którym będziemy musieli się zmierzyć po jego uruchomieniu. Odpowiedni system monitoringu ma być wsparciem dla tego procesu.

> System dla serwerowni

Każdy nowoczesny obiekt powinien posiadać własny system BMS (Building Management System), ale w przypadku DC to czasem za mało. Dlaczego? Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy nowa serwerownia powstaje jakby dodatkowo w kompleksie biurowym. W zależności od wymagań, prowadzonego biznesu i możliwości mogą to być duże powierzchniowo obiekty, a co najważniejsze, mogą spełniać kluczowe funkcje dla prowadzonego biznesu. BMS zainstalowany na całym obiekcie będzie ważnym elementem całej infrastruktury budynkowej, ale czy spełni wszystkie wymagania? Ma on przecież za zadanie kontrolować zarówno temperaturę w lokalu biurowym, jak i w komorze serwerowni, gdzie znajduje się krytyczny sprzęt IT. Ciężko w takim systemie zachować priorytety i łatwo o zignorowanie istotnych wiadomości przez obsługę, która zajmuje się całym kompleksem. Warto mieć więc gotowy system tylko na potrzeby serwerowni i obsługiwany przez zespół utrzymania data center. Jednym z narzędzi z rodziny DCIM, które pomoże nam zmierzyć się z niełatwym zadaniem monitorowania działania serwerowni i jej kluczowych elementów, może być Data Center Expert (DCE) StruxureWare firmy Schneider Electric (rys. 1).

> Możliwości

Planując wdrożenie systemu DCE w firmie, musimy wiedzieć, co chcemy monitorować, oraz pamiętać o skali i typie serwera: fizyczny czy wirtualny.

Dostępnych jest kilka wariantów systemu: Basic, Standard i Enterprise dla fizycznego serwera, który zakupujemy razem z oprogramowaniem od Schnei­dera. Najniższa wersja, Basic, pozwala na monitoring do 525 urządzeń, czyli tzw. node’ów. Każdy node to jeden adres IP. Wersja Standard daje możliwość nadzoru 2025 urządzeń, a w najwyższej wersji Enterprise nawet do 4025 urządzeń.

Kolejna opcja to zakup samego oprogramowania i instalacja na maszynie wirtualnej. Możemy pobrać ze strony producenta wersję próbną, która posłuży nam do testów i umożliwi podłączenie do 5 adresów IP. Gdy zdecydujemy się na wdrożenie, możemy w zależności od przyznanych zasobów sprzętowych dla środowiska wirtualnego (ilość procesorów i pamięci RAM) wybrać wersję kolejno dla: 325, 1025, 2025 lub nawet do 4025 urządzeń monitorowanych.

Różnice w cenach pomiędzy wersjami są duże, warto więc na początku założyć zbliżoną do rzeczywistej liczbę urządzeń, które zamierzamy monitorować w przyszłości, zachowując niewielki margines na wypadek rozbudowy. Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, że wraz z zakupioną wersją oprogramowania dostajemy licencję na monitoring tylko 25 node'ów. Gdy chcemy zwiększyć liczbę monitorowanych urządzeń, musimy wykupić dodatkowe licencje. Warto też pomyśleć o wykupieniu wsparcia technicznego, które pozwala na telefoniczny kontakt z serwisem producenta w trybie 24/7 oraz dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania. Jak widać, nie jest to banalna inwestycja i trzeba być przygotowanym na to, że po podliczeniu ostateczna kwota za system monitoringu niemiło nas zaskoczy. Dlatego warto zrobić dokładną kalkulację naszych potrzeb i wybrać skrojoną na miarę wersję oprogramowania wraz z liczbą potrzebnych licencji (można je kupować porcjami już od 25 w pakiecie).

[...]
 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy, utrzymania i zarządzania centrami przetwarzania danych oraz koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"