Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.18.04.2018

Dla biznesu

Monitory AOC 6x
13.04.2018

Ochrona sieci przemysłowych

Stormshield SNi40
09.04.2018

Disaster recovery

Veeam Availability Orchestrator
05.04.2018

Pamięci masowe i SDS

IBM Spectrum Storage
27.03.2018

Wydajna podstawa

Asus RS700-E9, Asus WS C621E SAGE
22.03.2018

Seria dla profesjonalistów

Toshiba E-Generation
21.03.2018

Odzyskiwanie plików - nowa...

Zachowanie bezpieczeństwa plików jest dla wielu przedsiębiorców priorytetem. Z myślą o...
19.03.2018

Superszybkie SSD

Samsung SZ985 Z-SSD
15.03.2018

EPYC w serwerach

Dell EMC PowerEdge

Kontrola dostępności i wydajności elementów sieci

Data publikacji: 08-01-2018 Autor: Marcin Jurczyk
Autor: Rys. K. Kanoniak

Monitoring infrastruktury informatycznej w firmie to jedno z kluczowych zadań działu IT. O skuteczności wykrywania wszelkiego rodzaju anomalii, awarii i wszelkich podejrzanych zdarzeń decyduje zazwyczaj oprogramowanie użyte do tego celu. Zabbix to jedno z wiodących rozwiązań tego typu.

Zabbix to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów do monitorowania infrastruktury IT. Historia oprogramowania sięga przełomu wieków, a od 2005 roku za projektem stoi specjalnie powołana do tego celu łotewska firma Zabbix SIA, której założycielem i właścicielem jest twórca Zabbiksa – Alexei Vladishev. W odróżnieniu od konkurencji oprogramowanie pozostało w pełni darmowe, mimo że za jego rozwój odpowiada w pełni komercyjna firma. Produkt rozwijany i rozpowszechniany jest w oparciu o licencję GPLv2 i nie ma żadnych funkcjonalności czy wersji, wymagających uiszczenia dodatkowych opłat. Jeśli istnieje taka potrzeba, możliwe jest wykupienie dodatkowego wsparcia, szkoleń czy usługi wdrożenia, co prawdopodobnie okaże się przydatne w przypadku dużych klientów korporacyjnych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje czy brak wsparcia ze strony dostawcy oprogramowania. Tacy klienci to grupa docelowa Zabbiksa o czym wprost mówi twórca opisywanego oprogramowania. Zwłaszcza że w kontekście funkcjonalności, wydajności, co bardzo istotne, skalowalności produkt może w pełni konkurować z drogimi, komercyjnymi rozwiązaniami, o czym w dalszej części tekstu.

 

> MOŻLIWOŚCI

 

Głównym zadaniem Zabbiksa jest monitorowanie dostępności i wydajności wszystkich komponentów infrastruktury działających w sieci. W praktyce oznacza to, że jeśli z jakichś powodów interesuje nas urządzenie wpięte do zarządzanej przez nas sieci IP, to możliwe jest uzyskanie informacji co najmniej na temat jego dostępności za pomocą różnorodnych mechanizmów, choćby takich jak ICMP echo request. W zależności od typu oprogramowania, pod kontrolą którego pracuje urządzenie podpięte do sieci, możliwe jest uzyskanie mniej lub bardziej szczegółowych informacji związanych z wydajnością czy statusem poszczególnych komponentów sprzętowych i softwarowych. Zgromadzone dane przechowywane są, a także wizualizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu administrator ma bezpośredni i czytelny wgląd w stan działania kluczowych elementów monitorowanej infrastruktury. Naturalnym uzupełnieniem jest możliwość generowania powiadomień na podstawie przyjętych reguł.


W materiałach marketingowych twórców Zabbiksa używane jest określenie „monitor everything”, co w zasadzie jest zgodne z prawdą – nawet jeśli w podstawowej wersji oprogramowania nie znajdziemy odpowiednich mechanizmów wspierających specyficzne wymagania monitorowanego systemu, to niemal na pewno udostępnione zostało odpowiednie rozszerzenie w bogatych zasobach społeczności zrzeszonej wokół projektu. W ostateczności otwarty kod oprogramowania pozwala zaadaptować Zabbiksa do własnych potrzeb i wykorzystać możliwości platformy do monitorowania IoT czy inteligentnych budynków.

 

> APLIKACJA AGENTA

 

W większości przypadków wystarczająca okaże się funkcjonalność out-of-the-box i to właśnie stanowi o popularności tego oprogramowania. Zabbix umożliwia monitorowanie urządzeń końcowych z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji agenta lub w trybie bezagentowym.

[...]
 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"