Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e
27.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...

Użytek z danych z systemów EMM/MDM

Data publikacji: 26-09-2018 Autor: Grzegorz Kubera
System Hexnode MDM to...

Firmy używające systemów EMM/MDM mają dostęp do wielu danych, które mogą okazać się pomocne przy zwiększeniu produktywności i usprawnianiu procesów biznesowych. Co oferują obecnie dostępne systemy? Okazuje się, że często o wiele więcej niż tylko bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych.

 

Systemy EMM (Enterprise Mobility Management) i MDM (Mobile Device Management) mogą służyć nie tylko do zabezpieczania urządzeń mobilnych oraz aplikacji i danych, które na nich przechowujemy. Firma analityczna Forrester przekonuje, że producenci tych systemów przykładają coraz więcej wagi, aby implementować w nich nowe funkcje, często niezwiązane z samym bezpieczeństwem. – Wielu dostawców stawia na tworzenie funkcji zajmujących się analityką – zauważa Andrew Hewitt z działu Mobility w Forrester. – Obecnie, decydując się na zakup rozwiązania EMM, zyskamy szereg dodatkowych funkcji, szczególnie z zakresu szybkiego wdrażania systemów na urządzeniach pracowników czy usprawniania ich pracy – dodaje Hewitt. Na co, poza bezpieczeństwem, możemy więc liczyć, jeśli zdecydujemy się na instalację systemu EMM?

> LEPSZA PRODUKTYWNOŚĆ I REZULTATY

Firma Tangoe, zajmująca się dostarczaniem usług IT w segmencie B2B, ma za sobą wiele wdrożeń systemów EMM u swoich klientów. Analizując rezultaty, zauważono, że firmy stawiające na EMM nie tylko czerpią korzyści z wyższego bezpieczeństwa, ale często poprawia się ich produktywność. Jeden z klientów Tangoe działa w segmencie detalicznym i zatrudnia handlowców, którzy często podróżują, a przez to korzystają ze smartfonów wyposażonych w systemy EMM. Zauważono, że w firmie pewien sprzedawca odnotowywał znacznie lepsze wyniki niż jego współpracownicy. Administrator IT, po zalogowaniu się do panelu EMM, sprawdził, z jakich aplikacji korzystają poszczególni handlowcy, i w ten prosty sposób można było zobaczyć, z jakich narzędzi najczęściej korzysta wyróżniający się handlowiec. Dzięki tej wiedzy zorganizowano spotkanie dla zespołu + handlowego i podczas szkolenia pokazano, z jakich aplikacji warto korzystać i dlaczego. Udało się z powodzeniem wdrożyć podobne schematy działań dla innych handlowców, przez co zauważalnie poprawiły się wyniki sprzedażowe.

Jak widać w przykładzie, po wdrożeniu w firmie EMM można m.in. sprawdzać, czy najbardziej produktywni członkowie zespołu wykonują swoją pracę inaczej niż pozostali. Jeśli tak, kolejnym etapem jest dzielenie się wiedzą i konkretnymi praktykami ze współpracownikami – co i jak wykonywać w danej aplikacji oraz dlaczego.

Inny ciekawy przykład pochodzi od firmy MetTel, dostawcy usług IT i telekomunikacyjnych, przeprowadzającej wiele prac w sektorze detalicznym. Często realizowane są wdrożenia związane z transformacją cyfrową – np. będące klientami firmy sieci detalicznej, zajmujące się sprzedażą produktów spożywczych, decydują się na wdrożenie rozwiązań mobilnych, które pomagają lepiej zarządzać personelem i ułatwiają kontakt z dostawcami. MetTel zauważył, że wielu jego klientów wykorzystuje systemy MDM nie tylko do zabezpieczania urządzeń mobilnych, ale również do analizowania, jak dużo pracy wykonują pracownicy w poszczególnych regionach. Jeśli można zauważyć, że w danym sklepie użycie poszczególnych aplikacji jest o wiele większe niż w innych, jest to znak, że dany pracownik może mieć o wiele więcej pracy niż jego koledzy z innych regionów i należy zatrudnić dodatkową osobę. Inaczej mówiąc, w tym konkretnym przypadku system MDM wspomaga prognozy kadrowe.

> ŁATWIEJSZY ONBOARDING I LEPSZA KOMUNIKACJA

Jak podaje wspomniana firma analityczna Forrester, wiele organizacji wykorzystuje systemy EMM i wbudowane w nich funkcje do automatyzacji zadań. Popularnym zastosowaniem EMM-ów jest np. przyspieszanie procesu onboardingu, czyli wdrażania nowych pracowników. Kiedy pracownik otrzymuje swoje służbowe urządzenie mobilne (zwykle smartfon z systemem Android lub iOS), korzystając z opcji EMM, można w szybki i łatwy sposób dostosować je do pracy i wymagań polityk bezpieczeństwa. Wystarczy, że pracownik zaloguje się na swoje konto w EMM, a telefon automatycznie pobierze odpowiedni profil i przypisaną konfigurację oraz zainstaluje wymagane oprogramowanie. Dzięki temu dział IT może skonfigurować i przygotować odpowiednie profile, np. profil pracownika działu handlowego, który często podróżuje – każda kolejna osoba zatrudniana na takim stanowisku będzie mogła szybko przygotować nowy telefon do codziennej pracy, bez angażowania pracowników z IT. Forrester przekonuje, że takie podejście znacznie oszczędza czas i zasoby w firmach, zwłaszcza że czas informatyków jest stosunkowo drogi. Dlatego zastanawiając się nad wyborem systemu EMM, warto zainteresować się rozwiązaniami, które mają wbudowane funkcje do automatyzacji zadań.

[…]

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo- -technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"