Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500
04.07.2019

Laptop biznesowy

Fujitsu LIFEBOOK U939X

Blockchain – ewolucja rynku pamięci masowych

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain będzie miał fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania różnych obszarów rynku. Łańcuch bloków gwarantuje, że każda transakcja zostanie zarejestrowana niezależnie od segmentacji i rozproszenia danych w sieci, będzie niezmienna i nic nie wydarzy się bez zarejestrowania operacji. Blockchain może zapewnić również zwiększoną dostępność, sprawiając, że każda pamięć masowa, w przypadku żądania uwolnienia przestrzeni przez jej właściciela, zainicjuje kopiowanie tych danych do innego miejsca.

 

Potencjał technologii blockchain daleko wykracza poza rynek kryptowalut, znajdując zastosowanie w takich dziedzinach, jak bankowość czy uwierzytelnianie dokumentów. Umożliwienie konsumentom dokonywania płatności transgranicznych bez udziału banków, zapewnienie firmom logistycznym stałego wglądu w lokalizację ich dostaw czy przesyłanie opłat za słuchanie muzyki online to tylko kilka przykładów wykorzystania blockchain w codziennym życiu.

Technologia blockchain może również potwierdzać istnienie umowy pomiędzy właścicielem danych a dostawcą usługi przechowywania danych, a także dowodzić istnienia konkretnych danych. Dostarczając jasnych dowodów transakcji, blockchain może eliminować potrzebę ręcznego śledzenia przez przedsiębiorstwa wymiany informacji, zwiększyć poziom zaufania i wygodę korzystania z całego systemu.

MODEL ROZPROSZONY

Wspomniane aspekty i obszary zastosowań łańcucha bloków to zaledwie kilka z wielu przykładów. Są one istotne i atrakcyjne z perspektywy zarówno przedsiębiorstw, jak i indywidualnego użytkownika. Jednak ostatnie z wymienionych zastosowań – przechowywanie danych – jest wspólne dla wszystkich firm, i to niezależnie od branży. W tym bez wątpienia krytycznym aspekcie prowadzenia biznesu wydaje się, że blockchain otwiera zupełnie nowe perspektywy rozwoju. Organizacje zazwyczaj myślą o przechowywaniu danych jako o archiwizowaniu danych w siedzibie firmy, chmurze lub w obiekcie kolokacyjnym. Jednak dzięki technologiom blockchain możliwe będzie stworzenie bezpiecznej, zdecentralizowanej pamięci masowej, a w efekcie powstanie osobnego rynku pamięci masowych.

Rzadko zdarza się, że organizacja dysponuje dokładnie taką ilością pamięci masowej, jakiej potrzebuje w danym momencie. Rozwijające się przedsiębiorstwa często kupują więcej pojemności, z kolei dostawcy pamięci masowej mogą mieć do czynienia z odwrotnym problemem. Większość centrów danych oraz pojedyncze firmy, a nawet konsumenci dysponują pewną ilością niewykorzystanej pamięci masowej (mimo że takie rozwiązania jak wirtualizacja i tak znacznie poprawiły efektywność ich wykorzystania). Obecnie te wolne zasoby są marnowane, jednak już niedługo organizacje będą mieć możliwość sprzedaży nadmiaru i zakupu potrzebnego miejsca na rynku pamięci masowych.

PAMIĘĆ KUPIĘ, SPRZEDAM

Takie operacje można porównać do funkcjonowania rynku energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa energetyczne kupują i sprzedają sobie nawzajem energię, aby stale dopasowywać podaż i popyt do sytuacji rynkowej. Wszystko to dzieje się w celu uzupełnienia niedoborów, jak również monetyzacji nadwyżek. Początkowo istniało kilka głównych centrów dystrybucji energii elektrycznej, jednak obecnie na rynku działa ogromna liczba dostawców na poziomie lokalnym i krajowym. Użytkownik końcowy nie potrzebuje natomiast wiedzy o tym, skąd dana energia pochodzi – ważne, że urządzenie podłączone do gniazdka działa. Dzięki technologiom blockchain rynek pamięci masowej ma szanse działać na analogicznej zasadzie, obejmując zarówno dostawców, jak i konsumentów. Organizacje posiadające niewykorzystaną pamięć masową mogłyby działać jako dostawcy.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"