Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e
27.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...

Blockchain – ewolucja rynku pamięci masowych

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain będzie miał fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania różnych obszarów rynku. Łańcuch bloków gwarantuje, że każda transakcja zostanie zarejestrowana niezależnie od segmentacji i rozproszenia danych w sieci, będzie niezmienna i nic nie wydarzy się bez zarejestrowania operacji. Blockchain może zapewnić również zwiększoną dostępność, sprawiając, że każda pamięć masowa, w przypadku żądania uwolnienia przestrzeni przez jej właściciela, zainicjuje kopiowanie tych danych do innego miejsca.

 

Potencjał technologii blockchain daleko wykracza poza rynek kryptowalut, znajdując zastosowanie w takich dziedzinach, jak bankowość czy uwierzytelnianie dokumentów. Umożliwienie konsumentom dokonywania płatności transgranicznych bez udziału banków, zapewnienie firmom logistycznym stałego wglądu w lokalizację ich dostaw czy przesyłanie opłat za słuchanie muzyki online to tylko kilka przykładów wykorzystania blockchain w codziennym życiu.

Technologia blockchain może również potwierdzać istnienie umowy pomiędzy właścicielem danych a dostawcą usługi przechowywania danych, a także dowodzić istnienia konkretnych danych. Dostarczając jasnych dowodów transakcji, blockchain może eliminować potrzebę ręcznego śledzenia przez przedsiębiorstwa wymiany informacji, zwiększyć poziom zaufania i wygodę korzystania z całego systemu.

MODEL ROZPROSZONY

Wspomniane aspekty i obszary zastosowań łańcucha bloków to zaledwie kilka z wielu przykładów. Są one istotne i atrakcyjne z perspektywy zarówno przedsiębiorstw, jak i indywidualnego użytkownika. Jednak ostatnie z wymienionych zastosowań – przechowywanie danych – jest wspólne dla wszystkich firm, i to niezależnie od branży. W tym bez wątpienia krytycznym aspekcie prowadzenia biznesu wydaje się, że blockchain otwiera zupełnie nowe perspektywy rozwoju. Organizacje zazwyczaj myślą o przechowywaniu danych jako o archiwizowaniu danych w siedzibie firmy, chmurze lub w obiekcie kolokacyjnym. Jednak dzięki technologiom blockchain możliwe będzie stworzenie bezpiecznej, zdecentralizowanej pamięci masowej, a w efekcie powstanie osobnego rynku pamięci masowych.

Rzadko zdarza się, że organizacja dysponuje dokładnie taką ilością pamięci masowej, jakiej potrzebuje w danym momencie. Rozwijające się przedsiębiorstwa często kupują więcej pojemności, z kolei dostawcy pamięci masowej mogą mieć do czynienia z odwrotnym problemem. Większość centrów danych oraz pojedyncze firmy, a nawet konsumenci dysponują pewną ilością niewykorzystanej pamięci masowej (mimo że takie rozwiązania jak wirtualizacja i tak znacznie poprawiły efektywność ich wykorzystania). Obecnie te wolne zasoby są marnowane, jednak już niedługo organizacje będą mieć możliwość sprzedaży nadmiaru i zakupu potrzebnego miejsca na rynku pamięci masowych.

PAMIĘĆ KUPIĘ, SPRZEDAM

Takie operacje można porównać do funkcjonowania rynku energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa energetyczne kupują i sprzedają sobie nawzajem energię, aby stale dopasowywać podaż i popyt do sytuacji rynkowej. Wszystko to dzieje się w celu uzupełnienia niedoborów, jak również monetyzacji nadwyżek. Początkowo istniało kilka głównych centrów dystrybucji energii elektrycznej, jednak obecnie na rynku działa ogromna liczba dostawców na poziomie lokalnym i krajowym. Użytkownik końcowy nie potrzebuje natomiast wiedzy o tym, skąd dana energia pochodzi – ważne, że urządzenie podłączone do gniazdka działa. Dzięki technologiom blockchain rynek pamięci masowej ma szanse działać na analogicznej zasadzie, obejmując zarówno dostawców, jak i konsumentów. Organizacje posiadające niewykorzystaną pamięć masową mogłyby działać jako dostawcy.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"