Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.08.2019

Czy Twoja firma spełnia...

RODO czyli Ogólne rozporządzenie o ochronie danych lub też inaczej rozporządzenie o...
07.08.2019

It-sa 8-10 October 2019 r. |...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000

Doroczny wybór

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Michał Jaworski

Wieczna pogoń za nowym. Ponoć przesadzamy, opisując, jaki wpływ na otoczenie będzie miała nowa technologia w ciągu najbliższych dwóch lat, ale nie doceniamy zmian, jakie spowoduje ona w ciągu dziesięciu lat.

 

Możemy to zwalić na marketingowców, którzy co roku widzą przełom lub rewolucję. Możemy zwalić na analityków inwestycyjnych, którzy usiłują jednym słowem opisać ofertę branży i tworzą „dot-comy” oraz „cyfrowe transformacje”. Rozważmy zatem, co w 2018 roku pojawiło się lub zabłysło, a o czym nie mówią błyskotliwi menedżerowie produktu, gdyż nie wpływa to na ich tegoroczną premię. Popatrzmy w przyszłość w perspektywie najbliższych dziesięciu lat.

Sztuczna inteligencja. Dlaczego wokół panuje przekonanie, że zawód programisty jest świetnym wyborem dla młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy? W ciągu dziesięciu lat więcej kodu będą tworzyły maszyny niż ludzie. Taniej, szybciej i dokładniej. Nasz programista będzie wtedy po trzydziestce…


Sztuczna inteligencja. Cyberbezpieczeństwo stanie się w znacznej części domeną rozwiązań AI. Mam na myśli zarówno atakujących, jak i broniących się. I jako rzecze prorok Bit­jasz w listach do Cyfrian – będą tam fortele w fortelach, pułapki w pułapkach i zagadki w zagadkach.

Sztuczna inteligencja. Systemy predykcyjne połączone z systemami czasu rzeczywistego, staną się narzędziami używanymi na co dzień. Nie chodzi tu o sytuacje rodem z „Raportu mniejszości” i dotyczące spraw wielkich i ostatecznych. Mówię o banalnych systemach, które na podstawie analizy przeszłości oraz sytuacji bieżącej np. pokierują samochód do miejsca parkingowego, będą regulowały temperaturę wody pod prysznicem albo zadbają o nawodnienie trawnika.

Sztuczna inteligencja. Całkowita przemiana zawodów uznawanych za głęboko humanistyczne i zaliczanych do wolnych profesji. Takich jak lekarze, prawnicy czy artyści. Oczywiście żadna technologia jeszcze długo nie zastąpi kreatywności człowieka, ale poziom wsparcia ze strony AI będzie odmienny niż dzisiaj. Prawnicy nie będą analizować spójności kontraktów – to systemy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę w badanej sprawie, oraz przedstawią kompendium orzecznictwa. Lekarze wykorzystają do diagnostyki systemy mające dostęp do danych z całego świata, a chirurdzy posłużą się precyzyjnymi robotami do wykonywania operacji o zdumiewająco małym poziomie inwazji w ciało pacjenta. Aha, programista to nie jest humanistyczny, wolny zawód.

Komputery kwantowe. Już dzisiaj można rozpocząć programowanie w takich językach jak Q#. Łatwo dostępnych maszyn kwantowych wprawdzie ciągle nie uświadczysz, ale czemu nie przygotować się na ich przyjście? Pojawią się szybciej, niż się spodziewamy.

Chmura w hiperskali. Rozjazd pomiędzy centrami danych w firmach a dostępnymi komercyjnie setkami centrów największych dostawców zaczyna być widoczny. Serwery, które w setkach tysięcy trafiają do nowych data center, są budowane na specjalne zamówienie i mają odmienną architekturę od tych dostępnych na rynku – po kilkadziesiąt procesorów wielordzeniowych i setki (tak!) gigabajtów RAM. Zasymulowanie komputera kwantowego na takich maszynach staje się realne. Pamiętać przy tym trzeba, że żywot jednej generacji takich komputerów zazwyczaj nie przekracza 18–24 miesięcy, a kolejna generacja jest niemal wykładniczo potężniejsza od poprzedniej. Zanim zatem bank czy ministerstwo wybudują i wyposażą swoje data center, a budować będą przecież na niespecjalizowanym sprzęcie, zmieni się co najmniej jedna generacja. Będą mogli od razu aplikować do programu Złomowisko.pl.

Lista produktów roku 2018 jest niepełna, ograniczona objętością felietonu. Łatwo zauważyć jednak, jak opisane powyżej produkty są ze sobą powiązane. Hiperskalarna chmura jest ekosystemem dla big data i silnikiem AI. Jej dostępność i bezpieczeństwo tworzy dodatnie sprzężenie zwrotne z globalizacją usług. Dodam na deser ostatni, wynikający z powyższego punkt – polskie firmy właśnie szeroką falą wkroczyły na światowe rynki, działają globalnie. Poczekajmy teraz dziesięć lat!


Michał Jaworski – autor jest członkiem Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Pracuje od ponad dwudziestu lat w polskim oddziale firmy Microsoft.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"