Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Narzędzia administratora – rsync

Data publikacji: 29-08-2019 Autor: Konrad Kubecki

Rsync jest jednym z tych poleceń, których znajomość czyni pracę z systemami uniksowymi znacznie efektywniejszą. To program do kopiowania danych zarówno lokalnie, jak i zdalnie pomiędzy odległymi serwerami. Doskonale sprawdza się podczas tworzenia kopii zapasowych plików konfiguracyjnych oraz plików użytkowników. Zdaje egzamin także podczas synchronizowania zawartości katalogów.

 

Moc rsynca najlepiej omówić na przykładach. Oferowane przez niego możliwości są ogromne, dlatego w niniejszym artykule pojawią się przykłady tych najbardziej użytecznych i najczęściej stosowanych. Pokażemy m.in., w jaki sposób stworzyć listę plików źródłowych, stosować wykluczenia, otrzymywać regularne statusy kopiowania oraz zarządzać zadaniami cyklicznymi raportującymi swój stan.

Rsync oferuje dwa kierunki kopiowania danych – potrafi pobierać dane ze zdalnego serwera i umieszczać je na zasobach lokalnych oraz wysyłać dane lokalne na zdalną maszynę. W przypadku pobierania danych szablon składni prezentuje się następująco:

 

 

Wysyłanie danych realizowane jest poprzez:

 

 

W praktyce, dla uzyskania przejrzystości, część opcji umieszczana jest na początku polecenia, a pozostałe na jego końcu. Przyjrzymy się prostemu przykładowi działania w obrębie pojedynczego systemu – kopiowaniu zawartości katalogu /etc do katalogu o nazwie backup:

 

 

Parametr -a oznacza tryb archiwizacji, dzięki któremu rsync skopiuje także takie elementy jak katalogi, linki symboliczne, urządzenia, atrybuty, uprawnienia oraz informacje o właścicielach. Polecenie to można rozbudować o opcję v (od „verbose”). Bez niej rsync nie wyświetla aktualnego stanu pracy oraz podsumowania po ukończeniu synchronizacji katalogów. Dodanie v spowoduje, że na ekranie będą przewijać się nazwy kolejno kopiowanych elementów, a na koniec zaprezentowane zostanie podobne do poniższego podsumowanie operacji:

 

 

Warto zwrócić uwagę na znaki / w powyższym przykładzie. Zapis /etc/ oznacza, że rsync uwzględni zawartość tylko tego katalogu, ale nie utworzy po stronie docelowej samego katalogu /etc/. Jeśli zamysłem byłoby utworzenie struktury /backup/etc/ z zawartością, to polecenie powinno mieć następującą postać:

 

 

> UŻYCIE ZDALNEGO SERWERA

Rsync nie byłby tak przydatnym narzędziem, gdyby nie oferował możliwości kopiowania danych pomiędzy serwerami. Działanie to otwiera ogromne możliwości w kontekście tworzenia kopii zapasowych z konfiguracji, logów lub synchronizacji danych aplikacyjnych pomiędzy serwerami głównymi a zapasowymi. Możliwości rsynca są także pomocne podczas przenoszenia plików pomiędzy serwerami w sytuacji, gdy stary serwer zastępowany jest nowym. Skopiowanie zawartości katalogu /etc na zdalny serwer można wykonać następująco:

 

 

Program poprosi o hasło niezbędne do uwierzytelnienia na zdalnym hoście, nie zapyta natomiast o login. Brak loginu wśród parametrów powyższego polecenia równoznaczny jest z tym, że chodzi o użytkownika, który uruchamia to polecenie. Podanie loginu do uwierzytelnienia na zdalnym serwerze wymaga drobnej modyfikacji polecenia:

 

 

W przypadku transferu plików przez sieć interesująca może być prędkość, z jaką kolejne pliki przesyłane są do miejsca docelowego. Te informacje rsync pokazuje po rozbudowaniu polecenia:

 

 

Końcowe komunikaty będą wtedy wyglądać następująco:

 

 

[...]

 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy i utrzymania centrów przetwarzania danych oraz zarządzania nimi i koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"