Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Kiedyś nowością były ekrany dotykowe. Dziś jest nią wyposażanie ich w powłoki antybakteryjne. Przyszłość to wyświetlacze bezdotykowe, czyli sterowanie gestem, bo społeczeństwa są coraz bardziej świadome zagrożeń mikrobiologicznych. Idziemy w kierunku gospodarki bezstykowej.
W 2021 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafiły pierwsze komercyjne systemy edge computingu i sztucznej inteligencji umożliwiające astronautom szybsze przetwarzanie danych. Naukowcy NASA we współpracy z firmami Microsoft i Hewlett Packard Enterprise mogli natomiast przetestować w przestrzeni kosmicznej technologię sztucznej inteligencji z wykorzystaniem systemu HPE SBC-2.
Obserwowany w ostatnich latach niezwykle szybki rozwój komputerów kwantowych już wkrótce sprawi, że klucze wykorzystywane w klasycznej kryptografii będzie można w mgnieniu oka złamać. A może by tak do szyfrowania wykorzystać również metody kwantowe?
Działy utrzymania ruchu dysponują nowoczesnymi systemami, które wspierają procesy zarządzania obiektem data center oraz monitorują dystrybucję zasilania. Systemy te nie są jednak w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka przestoju. Awarie w systemach zasilania nadal występują, a ich konsekwencje są większe niż kiedykolwiek.
Przy zarządzaniu poprawkami w ramach organizacji najczęściej posiłkować się będziemy gotowymi rozwiązaniami, takimi jak WSUS bądź SCCM. I choć oba te menedżery oferują cały wachlarz narzędzi do raportowania, bardzo często potrzebować będziemy rozwiązań skryptowych, które pozwolą nam zarządzać poprawkami.
Powiązania między 5G, IoT i edge computingiem są coraz ważniejsze, a każdy z tych elementów wpływa na sukces drugiego. Sieci 5G stwarzają operatorom możliwości innowacyjnych sposobów zarabiania. Eksperci wskazują tu na takie obszary jak wielodostępowe przetwarzanie brzegowe (MEC), otwarta i zwirtualizowana sieć radiowa (O-RAN) czy sieć rdzeniowa 5G.
Nowe projekty, które działają pod kontrolą klastrów obliczeniowych, są tworzone na zasadzie mikroserwisów. Architektura ta, jakkolwiek bardzo elastyczna i umożliwiająca wprowadzanie wielu zmian w aplikacji w tym samym czasie, ma też swoje ciemne strony. Monitoring, śledzenie zmian czy odnajdywanie miejsc sprawiających problemy spędzają sen z powiek wielu programistom i administratorom takich systemów.
Active Directory stanowi swoisty szkielet przechowujący informacje m.in. o użytkownikach, serwerach, stacjach roboczych czy dostępach. Dzięki zintegrowanym poświadczeniom dane zgromadzone w AD mogą być źródłem informacji o urządzeniach, z którymi bez trudu połączymy się w ramach tej domeny. Będzie to szczególnie przydatne w momencie przeprowadzania inwentaryzacji dołączonych do domeny urządzeń.
System chłodzenia to drugi co do wielkości odbiorca energii elektrycznej w data center. Jeśli jest dobrze zarządzany, może znacznie zredukować koszty eksploatacji obiektu. Niewłaściwa konfiguracja oraz eksploatacja systemów chłodzenia centrów przetwarzania danych oznacza z kolei wzrost ilości pobieranej energii elektrycznej.
Konieczność zebrania kopii ruchu transferowanego przez naszą sieć nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym. Potrzebna jest do analizy problemów, jak i poprawnego działania systemów bezpieczeństwa.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline