Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Obsługa kontenerów w systemie Windows Server 2016

Data publikacji: 26-11-2015 Autor: Marek Krupa
W usłudze Microsoft Azure...
Usługa kontenerów dostarcza...
Tworzenie nowego kontenera za...
Klient Docker jest również...
Kontenery Hyper-V są...
Kontenery Windows Server...

W majowym i lipcowym numerze „IT Professional” opisaliśmy nowe podejście do kontenerów oraz bazujący na tym rozwiązaniu projekt Docker dla systemów GNU/Linux. W niniejszym artykule przedstawimy podobne rozwiązania firmy Microsoft zastosowane w nadchodzącej nowej wersji Windows Server 2016.

Słowo „kontener” kojarzy się z zamkniętą skrzynką przechowującą dowolną zawartość, którą można przewozić każdym przystosowanym do tego celu środkiem lokomocji. Środkiem lokomocji może być statek, pociąg lub samochód ciężarowy. Podobne rozwiązanie wymyślono również w kontekście systemów operacyjnych, nazywając je wirtualizacją na poziomie systemu operacyjnego. Wirtualizacja taka, jak wspomnieliśmy w majowym wydaniu, to nic innego jak wydzielenie odpowiednich zasobów systemowych dla kontenerów, w których działają aplikacje. Wyizolowane środowiska działają w tzw. przestrzeniach nazw (name space), które udostępniają zasoby (procesory, pamięć ram, system plików, sieć itd.) wymagane przez aplikacje. Taka izolacja pozwala na przeniesienie kontenera z jednego systemu do innego i i uruchomienie go bez zbędnej konfiguracji. Obecnie najbardziej rozwijającym się projektem jest Docker (docker.com), który od dawna zadomowił się w systemach GNU/Linux.

> Kontenery w okienkach

Firma Microsoft również dostrzegła potęgę wirtualizacji. Projektując nowy system serwerowy, skierowała więc po raz kolejny w tym właśnie kierunku duże siły. Każda kolejna edycja systemu serwerowego dostarcza nowej wersji wirtualizatora wzbogaconego zawsze o nowe funkcje i usprawnienia. W Windows Server 2016 również dostępna jest nowa wersja Hyper-V, natomiast pod ogólnym pojęciem wirtualizacji pojawiły się jeszcze inne nowe funkcje. Jedną z nich jest system w wersji nano, który został opisany w poprzednim numerze „IT Professional” (s. 76). Drugą nowością są kontenery i obsługa Dockera jako serwera tej usługi.

Firma Microsoft zaimplementowała w najnowszym systemie serwerowym dwa rodzaje kontenerów: kontenery Windows Server oraz kontenery Hyper-V. Słowem kluczem pozwalającym na odróżnienie ich od siebie jest „zaufanie”, w tym wypadku zaufanie do aplikacji. Osoby zafascynowane projektem Docker na platformie Linux zostaną prawdopodobnie zaskoczone dostępnością tego rozwiązania (zarówno serwera, jak i klienta) w systemie Windows Server. Nie należy sądzić, że kontenery linuksowe będą działały w Windows Server. Niestety, wymagają one odpowiedniego API do jądra systemu Linux, podobnie jak kontenery windowsowe wymagają API od jądra hosta systemu Windows. Konteneryzacja w Windows Server pozwala więc uruchamiać tylko i wyłącznie kontenery windowsowe (przynajmniej na razie). Jednakże jeden klient Dockera może zarządzać kontenerami pracującymi zarówno w środowisku kontenerów Windows Server, jak i Linux. Warto zwrócić uwagę, że paczki kontenerowe Windows mogą działać w środowisku kontenerów Windows Server i Hyper-V, ponieważ oba środowiska udostępniają jądro systemu Windows.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"