Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Sprzątanie serwerowni. Monitorowanie warunków środowiskowych data center

Data publikacji: 26-11-2015 Autor: Marcin Bieńkowski

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż utrzymać czystość, odpowiednią temperaturę i wilgotność w serwerowni. Wystarczy kilka czujników oraz odpowiednie instrukcje dla osób sprzątających, informujące je co wolno, a czego nie wolno im robić, a resztą zajmą się firmowi informatycy. Nic bardziej mylnego…

Jedną z pierwszych usług profesjonalnego sprzątania pomieszczeń data center na polskim rynku była usługa oferowana przez firmę DISKUS Polska. Jak pokazuje doświadczenie, organizacje bardzo często bagatelizują problem utrzymania w odpowiedniej czystości pomieszczeń serwerowych. Co gorsza, miejsca te często stanowią dodatkową powierzchnię magazynową, gdzie składuje się stary sprzęt komputerowy, sprzęt biurowy, kartonowe pudła itp. Osadzający się na tych przedmiotach kurz nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii pracującego w serwerowni sprzętu komputerowego, ale również uniemożliwia swobodne i bezpieczne wykonywanie zadań przez przebywające w takim pomieszczeniu osoby.

> PORZĄDKI CZAS ZACZĄĆ

Utrzymywanie należytego porządku w serwerowni ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wykorzystywanej w firmie infrastruktury IT – począwszy od komputerów i urządzeń sieciowych, poprzez systemy klimatyzacji i wentylacji, na instalacjach przewodów i światłowodów kończąc. Porządkowanie serwerowni należy zacząć od wyniesienia z niej zbędnego wyposażenia oraz usunięcia rożnego rodzaju śmieci. Wszystkie niepotrzebne w firmie elementy i podzespoły powinny zostać przekazane do zmagazynowania, odsprzedaży lub do utylizacji. Następnie należy ocenić, czy zachodzi potrzeba wyczyszczenia z różnych zabrudzeń urządzeń i infrastruktury technicznej:

 

  • szaf rackowych i zainstalowanych wewnątrz urządzeń,
  • podłogi technicznej oraz przestrzeni znajdujących się pod nią,
  • kanałów kablowych,
  • systemów klimatyzacji i wentylacji,
  • elementy systemów alarmowych i monitoringu – w tym czujników ruchu, czujników otwarcia drzwi, kamery CCTV itp.,
  • wyposażenia serwerowni takiego jak gaśnice (należy sprawdzić również ich legalizację), rozdzielnice elektryczne oraz oprawy oświetleniowe.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie urządzeń oraz wyposażenia serwerowni. Tego rodzaju sprzęt nie może być składowany np. na podłodze technicznej w obrębie krat wentylacyjnych. Może zostać bowiem zakłócony przepływ powietrza przez pomieszczenie serwerowni oraz utrudniony dostęp do infrastruktury IT i wyposażenia centrum danych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"