Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.08.2019

Kurzinformation it-sa, 8-10...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500

Sprzątanie serwerowni. Monitorowanie warunków środowiskowych data center

Data publikacji: 26-11-2015 Autor: Marcin Bieńkowski

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż utrzymać czystość, odpowiednią temperaturę i wilgotność w serwerowni. Wystarczy kilka czujników oraz odpowiednie instrukcje dla osób sprzątających, informujące je co wolno, a czego nie wolno im robić, a resztą zajmą się firmowi informatycy. Nic bardziej mylnego…

Jedną z pierwszych usług profesjonalnego sprzątania pomieszczeń data center na polskim rynku była usługa oferowana przez firmę DISKUS Polska. Jak pokazuje doświadczenie, organizacje bardzo często bagatelizują problem utrzymania w odpowiedniej czystości pomieszczeń serwerowych. Co gorsza, miejsca te często stanowią dodatkową powierzchnię magazynową, gdzie składuje się stary sprzęt komputerowy, sprzęt biurowy, kartonowe pudła itp. Osadzający się na tych przedmiotach kurz nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii pracującego w serwerowni sprzętu komputerowego, ale również uniemożliwia swobodne i bezpieczne wykonywanie zadań przez przebywające w takim pomieszczeniu osoby.

> PORZĄDKI CZAS ZACZĄĆ

Utrzymywanie należytego porządku w serwerowni ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wykorzystywanej w firmie infrastruktury IT – począwszy od komputerów i urządzeń sieciowych, poprzez systemy klimatyzacji i wentylacji, na instalacjach przewodów i światłowodów kończąc. Porządkowanie serwerowni należy zacząć od wyniesienia z niej zbędnego wyposażenia oraz usunięcia rożnego rodzaju śmieci. Wszystkie niepotrzebne w firmie elementy i podzespoły powinny zostać przekazane do zmagazynowania, odsprzedaży lub do utylizacji. Następnie należy ocenić, czy zachodzi potrzeba wyczyszczenia z różnych zabrudzeń urządzeń i infrastruktury technicznej:

 

  • szaf rackowych i zainstalowanych wewnątrz urządzeń,
  • podłogi technicznej oraz przestrzeni znajdujących się pod nią,
  • kanałów kablowych,
  • systemów klimatyzacji i wentylacji,
  • elementy systemów alarmowych i monitoringu – w tym czujników ruchu, czujników otwarcia drzwi, kamery CCTV itp.,
  • wyposażenia serwerowni takiego jak gaśnice (należy sprawdzić również ich legalizację), rozdzielnice elektryczne oraz oprawy oświetleniowe.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie urządzeń oraz wyposażenia serwerowni. Tego rodzaju sprzęt nie może być składowany np. na podłodze technicznej w obrębie krat wentylacyjnych. Może zostać bowiem zakłócony przepływ powietrza przez pomieszczenie serwerowni oraz utrudniony dostęp do infrastruktury IT i wyposażenia centrum danych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"