Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Page buildery w Joomla!

Data publikacji: 01-02-2016 Autor: Paweł Frankowski
Lista dodatków SP Page...
Tworzenie listy pracowników...
Nową stronę tworzymy,...
Przykładowa strona główna...
Konfiguracja dodatku...

W artykule prezentujemy nowatorską metodę tworzenia lub modernizacji stron WWW w systemie CMS Joomla! wykorzystującą rozszerzenia – tzw. page buildery. Pozwalają one uwolnić się od schematu zastosowanego w szablonie, a także ograniczyć zastosowanie modułów na rzecz wbudowanych funkcji.

Typowy sposób tworzenia stron WWW opartych na systemie CMS Joomla! 3 polegał na wyszukaniu i dostosowaniu do swoich oczekiwań szablonu graficznego strony. Kolejnym etapem było wykorzystanie istniejącej struktury modułów albo dołożenie nowych pozycji w celu opublikowania tam modułów zapewniających uzyskanie oczekiwanych funkcjonalności, jak i wyglądu. Całkowicie odmienne podejście do budowy daje wykorzystanie rozszerzeń typu page builder.

> Geneza powstania

Tego typu produkty pojawiały się już od kilku lat. Pierwowzorem były dodatki typu shortcodes używane od Joomla! 1.5, a spopularyzowane przez WordPressa – krótkie polecenia, których zadaniem było wywołanie określonego kodu HTML, PHP lub JavaScript (głównie w treści artykułów). Miały one na celu ułatwienie pracy web developerom oraz redaktorom, aby nie musieli oni sięgać za każdym razem po moduł lub dodatek w chwili, gdy zamierzali wstawić rozwijane zakładki, przewijany element lub chociażby film z YouTube. W 2009 pojawiło się także rozszerzenie firmy Style13, które umożliwiało przesuwanie modułów metodą „złap i przesuń”. Na te czasy była to innowacja, z którą wiele osób wiązało duże nadzieje. Kolejnym etapem ewolucji, tym razem już w Joomla! 2.5, była popularyzacja frameworków szablonów, które pozwalały na zarządzanie układem pozycji modułów z poziomu panelu administracyjnego, bez konieczności edycji kodu źródłowego.

Jednak osoby zawodowo zajmujące się tworzeniem stron zaczęły szukać innej drogi. Z pewnością inspiracją dla rozwoju omawianych w dalszej części artykułu rozwiązań były dodatki z Wordpressa, a w szczególności Visual Composer, który powstał jeszcze w 2011 roku. I tak niejako równolegle, ale też z opóźnieniem, developerzy Joomla! otrzymali pierwsze narzędzia tego typu. Które z nich było pierwsze, trudno jednoznacznie wskazać, dlatego że projekty te albo zostały zawieszone, albo nie doczekały się stabilnych wersji. W 2013 roku pojawiły się aż trzy rozszerzenia: Roockbuilder, Shine­Theme Page Builder oraz YEEditor. Ten wymieniony jako ostatni nadal jest aktywny, ale od marca 2015 roku nie był aktualizowany.

> Wyścig zbrojeń rozpoczęty

Dopiero w 2014 roku nastąpił istny wyścig zbrojeń, jeśli chodzi o w pełni funkcjonalne i stabilne rozszerzenia dla Joomla! 3. Już na starcie pojawiły się dwa rozwiązania, co ciekawe, pochodzące od firm zajmujących się tworzeniem komercyjnych szablonów: SP Page Builder firmy JoomShaper.com oraz – niemal jednocześnie – JSN Page Builder od joomlashine.com. Obie firmy to gracze z dużym doświadczeniem w zakresie tworzenia komercyjnych szablonów. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"