Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Page buildery na usługach Wordpressa

Data publikacji: 04-04-2016 Autor: Paweł Frankowski
Live Composer umożliwia...
Page builder firmy SiteOrigin...
Page builder – układ bloków.

Kontynuujemy tematykę wykorzystania page builderów do tworzenia i modernizacji stron WWW w systemach CMS. Tym razem na przykładzie popularnego WordPressa.

Zainstalowanie, wstępne skonfigurowanie WordPressa oraz dodanie pierwszego wpisu raczej nikomu nie nastręczało trudności. Szablony powstające w pierwszych latach tego CMS-a były jednak ograniczone, struktura widżetów nie pozwalała na pełną swobodę twórczą. W szczególności dotyczyło to osób bez umiejętności programistycznych. Nawet obecnie użytkownicy z reguły mogą korzystać z ograniczonej liczby pozycji, w tym tylko z jednej kolumny bocznej (tzw. sidebar). Dotyczy to także braku możliwości określenia, na których podstronach dostępne widżety mają być prezentowane. Trzeba przyznać, że ta domyślna prostota i brak wielu opcji ma swoje zalety, stąd też duża popularność WP. Jednak chęć dopasowania do oczekiwań użytkowników i ich klientów wymusiła nowe rozwiązania. Można zaryzykować twierdzenie, że to ograniczenia CMS WordPress doprowadziły do powstania nowego rodzaju dodatków. I tak narodziły się pierwsze page buildery.

> Kreatory Stron

Prawdziwy boom na tego typu rozwiązania pojawił się kilka lat temu. Dociekanie, która firma developerska była pierwsza, nie ma w tej branży obecnie znaczenia. To użytkownicy WP decydują, które rozwiązanie im się podoba i spełnia ich oczekiwania, dzięki czemu gotowi są je pobrać lub nawet za nie zapłacić. Najważniejszą cechą tego typu kreatorów stron, a dokładniej podstron, jest to, że działają one w obrębie używanego przez WordPressa motywu. Oznacza to, że wygląd strony w pewnej części nadal zależy od zainstalowanego i ustawionego domyślnie motywu, ale jego centralną część możemy swobodnie modyfikować. Kolejnym wyróżnikiem jest wykorzystanie w nich mechanizmu „złap i przesuń”, co dla większości z nas jest synonimem wygody i użyteczności. Do tego dochodzi możliwość budowy niemal dowolnej struktury layoutu, a co za tym idzie – zniesienie barier wynikających z braku dostępnych pozycji w motywie czy w CMS-ie.

Jednak opisane cechy nie mogłyby być w pełni wykorzystane, gdyby nie jeden dosyć istotny szczegół. Otóż page buildery oferują wiele wbudowanych dodatków funkcjonalno-wizualnych. Z reguły są to następujące obiekty lub funkcje:

 

 • minigalerie,
 • obiekty lub struktury rozwijane w zakładki,
 • możliwość umieszczenia filmów (np. z YouTube, Vimeo),
 • wyróżnik z ikoną lub zdjęciem,
 • przyciski,
 • separatory,
 • opcja umieszczania wpisów lub stron,
 • możliwość osadzenia mapy Google,
 • przewijacz zdjęć z opisem,
 • pole z własnym tekstem,
 • opcja wstawienia menu,
 • prosty formularz kontaktowy.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"