Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free
23.01.2020

Eksport SI pod lupą

Export Control Reform Act
23.01.2020

Orkiestracja na medal

Bug bounty dla Kubernetes
23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7

NetData – diagnostyka i monitorowanie stanu systemu

Data publikacji: 26-09-2018 Autor: Jerzy Michalczyk

NetData to skalowalne, rozproszone, działające w czasie rzeczywistym rozwiązanie do monitorowania wydajności i bezpieczeństwa przeznaczone dla systemów Linux, FreeBSD i MacOS. Udostępnia webowy, graficzny, intuicyjny interfejs. Co najważniejsze, jest w pełni darmowe i dostępne jako open source.

 

W przeciwieństwie do wielu typowych narzędzi do monitorowania i wizualizacji pracy systemu, takich jak Cacti czy Moni, głównym celem projektu NetData było stworzenie aplikacji umożliwiającej łatwe zdiagnozowanie, dlaczego dany system czy aplikacja działają powoli lub źle. Autor aplikacji Costa Tsaousis poczynił przy tym kilka istotnych założeń:

 

  • wysoka rozdzielczość pomiarów jest ważniejsza od ich długiej historii,
  • im więcej danych jest zbieranych, tym lepiej,
  • efektywny monitoring oznacza monitorowanie „wszystkiego” w danym węźle.


Aby spełnić te postulaty, NetData jest w stanie tuż po instalacji, przy zerowej konfiguracji, rozpocząć automatyczne zbieranie ponad 5000 różnych danych, które mogą wyzwalać ponad 100 predefiniowanych alarmów ułatwiających wykrywanie typowych awarii czy problemów z dostępnością. Aplikacja jest odpowiednikiem wielu działających w systemie narzędzi, tj.: vmstat, iostat, iotop, sar, systemd-cgtop i kilkunastu innych konsolowych programów tego typu.

NetData może monitorować i analizować podstawowe parametry sprzętu (CPU, RAM, dyski, sieć, firewall, systemy plików – QoS, NFS, ZFS itp.) i wielu aplikacji (serwery WWW, serwery baz danych, serwery poczty e-mail, serwery DNS itp.), a także informacje odbierane z urządzeń za pomocą protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol) i z aplikacji w ramach APM (application performance management). Według informacji autora program jest bardzo wydajny: demon potrzebuje tylko 1% do 3% mocy CPU i wykorzystuje najczęściej jeden rdzeń, nawet jeśli działa na urządzeniach IoT. Jednocześnie ma niewielkie zapotrzebowanie na pamięć RAM (do kilku megabajtów).

W przypadku dużych konfiguracji NetData może archiwizować dane w formatach graphite, opentsdb, prometheus i wszystkich kompatybilnych (kairosdb, influxdb itp.). Dzięki temu także przedsiębiorstwa posiadające dedykowane działy i infrastrukturę przeznaczoną do monitorowania mogą wykorzystywać dane sieciowe produkowane przez NetData do gromadzenia danych i generowania alarmów w czasie rzeczywistym.

Zbierane przez aplikację dane są grupowane i kategoryzowane, co nie tylko umożliwia ich wizualizację na wykresach, ale również znacznie ułatwia dotarcie pożądanych informacji. Można również dodawać nowe metody powiadamiania, pisząc proste skrypty.


Powiadomienia alarmowe są oparte na rolach i obsługują dynamiczne progi, histerezę i można je wysyłać na wiele sposobów za pomocą takich mediów jak: poczta elektroniczna, kanały slack, kanały discord, kanały IRC, pushover, pushbullet, telegram, twilio, pagerduty, messagebird, alerta, flock, kavenegar oraz syslog. Role pozwalają przesyłać wiadomości do wielu użytkowników i w wielu kanałach jednocześnie, a każdy odbiorca może je filtrować zgodnie z indywidualnymi ustawieniami.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY NETDATA

 

  • System rozproszony – aplikacja powinna być zainstalowana na każdym z serwerów w postaci agenta monitorującego. Agent tworzy wewnętrzną bazę danych, której standardowo nie przekazuje na zewnątrz. Dzięki temu program oszczędza zasoby sieciowe. W trakcie działania będzie zużywał jedynie niektóre wolne cykle procesora, zwykle jest to tylko 1-3% jednego rdzenia, i wykorzystywał niewielką ilość pamięci RAM (można zadeklarować własny rozmiar), nie będzie natomiast prawie wcale używał operacji we/wy dysku, poza zapisem danych do plików dziennika. Oczywiście, aplikacja korzysta z dysku, ale tylko w momencie gdy jest uruchamiana i zamykana.
  • System skalowalny – w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań monitorujących, które przenoszą wszystkie dane zebrane na wszystkich serwerach do centralnego serwera logów, NetData domyślnie przechowuje wszystkie dane na maszynie, na której je zbiera. Dzięki temu może gromadzić tysiące danych na sekundę na każdym serwerze. Podczas korzystania z danych sieciowych dodanie kolejnych serwerów lub gromadzenie większej ilości dodatkowych danych nie ma żadnego wymiernego wpływu na infrastrukturę monitorowania ani na serwery, na których dane są gromadzone. Zapewnia to praktycznie nieograniczoną skalowalność.


Dane zebrane przez NetData można oczywiście przesyłać do serwerów zbierających logi w celu archiwizacji, przy czym można zmniejszyć ich częstotliwość i/lub szczegółowość, aby ułatwić skalowanie bazy logów. Nie jest to jednak wymagane.

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"