Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free
23.01.2020

Eksport SI pod lupą

Export Control Reform Act
23.01.2020

Orkiestracja na medal

Bug bounty dla Kubernetes
23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7

EDGE COMPUTING. Wyzwanie dla niezawodności przetwarzania danych

Data publikacji: 06-11-2018 Autor: Adwertorial

Choć przetwarzanie w chmurze publicznej jest dziś powszechnym działaniem przedsiębiorstw, użytkownikom może być trudno podjąć decyzję o rezygnacji z własnej infrastruktury. Istnieje też wiele obszarów, w których szybkość, czyli kluczowe dla przetwarzania kryterium, to element decydujący o wyborze właściwych dla firmy urządzeń i oprogramowania. Dlatego najnowszym trendem, szybko zyskującym na popularności, staje się dziś edge computing – przetwarzanie brzegowe.

 

Bezawaryjna łączność, większa przepustowość i maksymalizacja prędkości – to tylko niektóre zalety edge computingu. Ten najnowszy trend zakłada przeniesienie mocy obliczeniowej bliżej miejsca powstawania danych – na brzeg sieci, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą jeszcze efektywniej korzystać z danych dostarczanych przez Internet rzeczy (IoT).

Model przetwarzania brzegowego szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku miejsc, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony, lub gdy łącze jest narażone na awarie. Technologia ta umożliwia obniżenie wymagań dotyczących przepustowości łączy internetowych i zapewnia ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia przestojów spowodowanych awariami łączy. Korzystanie z edge computingu zmniejsza też wymagania dotyczące mocy obliczeniowej – w rezultacie przedsiębiorstwa mogą znacząco zredukować koszty eksploatacji systemu.

Jak podkreślają przedstawiciele APC by Schneider Electric, klienci są coraz bardziej świadomi konieczności dostępu do danych, których nie jest w stanie zaoferować im cloud computing. Procesy o znaczeniu krytycznym są więc coraz częściej realizowane właśnie blisko klienta, tak by zapewnić ciągłość i sprawność przetwarzania. Istotne jest także, chociażby w obliczu zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, że edge computing może ułatwiać spełnienie wymogów regulujących proces przetwarzania danych. Przetwarzanie na krawędzi sieci, a więc de facto najbliżej miejsca, gdzie powstają informacje, pomaga w zatrzymywaniu poufnych danych w obszarach, które firma może w pełni kontrolować.

W przypadku sporej liczby usług przetwarzanie brzegowe powoli staje się nie tylko udogodnieniem, ale i koniecznością. Mając na uwadze dynamiczne rynkowe zmiany, APC by Schneider Electric stworzyło kolejne rozwiązania z zakresu infrastruktury fizycznej przewidzianej do profesjonalnego przetwarzania danych, w tym Micro Data Center Xpress.

Myśląc o centrach danych, mamy przed oczami wielkopowierzchniowe pomieszczenia, a nawet autonomiczne budynki mieszczące w sobie imponujące ilości sprzętu komputerowego o szczególnie wysokiej mocy obliczeniowej. Obecnie zaawansowaną infrastrukturę IT da się zmieścić w jednym zabezpieczonym, wodo- i ognioodpornym kontenerze transportowym. Takie funkcje zapewnia SmartShelter firmy Schneider Electric, który sprawdzi się zarówno w oddziale korporacji, kopalni, jak i w bazie wojskowej.

Mikrocentra danych są montowane i testowane w fabryce, a następnie wysyłane do klientów w formie pojedynczego kontenera zaopatrzonego we wszystkie niezbędne systemy zasilania, chłodzenia, bezpieczeństwa i zarządzania (DCIM). Rozwiązania kontenerowe stanowią odpowiedź na typowe problemy pojawiające się podczas budowy centrów danych w ośrodkach zamiejscowych, środowiskach przemysłowych i miejscach, w których nie ma możliwości postawienia niezależnego budynku ani wygospodarowania osobnego pomieszczenia na centrum danych. Kompaktowe centra danych świetnie sprawdzają się nie tylko w przypadku lokalizacji zdalnych lub tymczasowych, ale również na terenach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne oraz kataklizmy, jak trzęsienia ziemi czy powodzie. Mikromodułowe data center to wysoki stopień bezpieczeństwa danych, a także potencjał dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko rozpocząć swoją działalność w dowolnym miejscu na świecie.

Jedną z najistotniejszych korzyści płynących z wykorzystania kontenerów jest łatwa i szybka instalacja. Prefabrykowane moduły do centrów danych dostarczane są bezpośrednio do miejsca montażu, w postaci gotowej do uruchomienia. Co więcej, ich konstrukcja jest skalowalna, dzięki czemu możliwa jest rozbudowa infrastruktury IT oraz jej dowolne elastyczne modyfikowanie na kolejnych etapach wdrożenia. Jednym z rozwiązań tego typu są kontenery SmartShelter firmy Schneider Electric.

– Kiedy centrum danych zainstalowane jest bliżej głównego ośrodka, można w łatwy sposób realizować przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym i rozwiązywać problemy z opóźnieniami i przepustowością. Nasze kontenery SmartShelter wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie StruxureWare Data Center Expert, dzięki któremu zapewniają m.in. monitoring w czasie rzeczywistym, raporty oraz wykresy definiowane przez użytkownika. Infrastruktura IT w kontenerze to rozwiązanie przystosowane nie tylko do użytkowania w skrajnie trudnych warunkach, np. na pustyni, ale również w sytuacjach, kiedy chcemy oszczędzić przestrzeń do prowadzenia podstawowej działalności przedsiębiorstwa – mówi Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży systemów zasilania gwarantowanego w Schneider Electric.

System zarządzający infrastrukturą Data Center Expert powiadamia użytkownika o wszelkich usterkach i wysyła do niego informacje o newralgicznych zdarzeniach w infrastrukturze, przez co działanie całego centrum danych jest bardziej przewidywalne i niezawodne. Do istotnych korzyści zalicza się też, idący w parze z preinstalacją systemu, mniejszy koszt jego konfiguracji i wdrożenia.

 

SmartShelter mieszczą w sobie całą fizyczną infrastrukturę centrum danych – zmontowaną, przetestowaną i zamkniętą w jednym kontenerze transportowym zgodnym z normami ISO. To ekonomiczna propozycja dla przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem prefabrykowanych centrów danych w swojej działalności.

Data aktualizacji: 07-11-2018

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"