Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


24.02.2020

Zaawansowany backup

Veeam Availability Suite v10
20.02.2020

Serwery Enterprise

OVHCloud stawia na Ryzeny
20.02.2020

Monitory dla biznesu

Newline IP
20.02.2020

Przemysłowe SSD

Dyski Transcend M.2 NVMe
23.01.2020

Google Project Zero

Inicjatywa Google Project Zero
23.01.2020

Ochrona tylko w chmurze

Kaspersky Security Cloud Free
23.01.2020

Eksport SI pod lupą

Export Control Reform Act
23.01.2020

Orkiestracja na medal

Bug bounty dla Kubernetes
23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7

Wysokie ryzyko konieczność poprawy standardów

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Małe i średnie firmy są coraz bardziej atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Celem zarówno bezpośrednim, jak i traktowanym jako punkt wyjścia dla większych ataków. Stawia je to pod ogromną presją, szczególnie jeżeli chodzi o wybór i aktualizację stosowanych narzędzi oraz praktyk dotyczących bezpieczeństwa. Niestety, firmy te często dysponują niewielkim personelem IT i ograniczonymi zasobami.

 

Aktualny krajobraz biznesowy sprawia, że każda organizacja jest potencjalnie zagrożona – niezależnie od jej rozmiaru. Wiele małych i średnich firm zdało już sobie sprawę z tego, że są narażone na te same niebezpieczeństwa, które dotyczą dużych korporacji. Niestety, takie refleksje często przychodzą dopiero wtedy, gdy dojdzie już do ataku. Według opublikowanego badania „Cisco 2018 Security Capabilities Benchmark” ponad połowa wszystkich cyberataków (54%) skutkowała stratami finansowymi powyżej 500 000 dol., wliczając w to utratę dochodu, klientów, szans sprzedażowych i pieniędzy wydanych na naprawę szkód. Taka kwota to cios, po którym średnia, a tym bardziej mała firma mogą się nie podnieść i zniknąć z rynku. Mając na uwadze skalę zagrożenia, ważne jest, aby przedsiębiorstwa z sektora MŚP podejmowały odpowiednie kroki mające na celu ochronę ich samych oraz klientów i partnerów.

Jak małe i średnie firmy mogą wzmocnić swoją obronę przed zagrożeniami wewnętrznymi i z sieci? Wspomniany raport Cisco przedstawia informacje zebrane od 1816 przedstawicieli sektora MŚP z 26 krajów. Za małe firmy uznawane były podmioty zatrudniające mniej niż 250 pracowników, średnie firmy zaś zdefiniowano jako przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 499 pracowników.

MAKSYMALIZACJA EFEKTYWNOŚCI ŚRODKÓW BEZPIECZEŃSTWA

Coraz częściej firmy dokładnie analizują kwestie cyberbezpieczeństwa oraz inwestują w personel i technologie, które pozwalają im mierzyć się z rosnącą skalą zagrożeń. Przedstawiciele MŚP najczęściej sygnalizowali chęć i potrzebę inwestycji w:

 

  • zwiększenie bezpieczeństwa punktów końcowych poprzez implementację bardziej zaawansowanych zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem (najczęstsza odpowiedź, 19% respondentów);
  • poprawienie bezpieczeństwa aplikacji sieciowych (18%);
  • wdrożenie technologii zapobiegających włamaniom do systemu postrzeganych przez respondentów jako kluczowy sposób na zatrzymanie ataków sieciowych (17%).


W porównaniu z organizacjami zatrudniającymi ponad 1000 osób (czyli zaliczanych do klasy enterprise) firmy z sektora MŚP rzadziej polegają na rozwiązaniach wykorzystujących takie technologie jak uczenie maszynowe czy automatyzacja. Małe i średnie przedsiębiorstwa szukają dostawców, którzy integrują sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe z istniejącymi już rozwiązaniami, zamiast wdrażać nowe, dodatkowe projekty. Przykładem rozwiązania, które to umożliwia, jest Cisco Encrypted Traffic Analytics, które ma zaimplementowane algorytmy machine learning, wykrywające złośliwy kod w ruchu szyfrowanym, bez rozszyfrowywania go.

Firmy biorą także pod uwagę zakup rozwiązań potrzebnych do utrzymania obecnego środowiska pracy, w tym m.in. ciągle przybywających urządzeń mobilnych podłączonych do sieci firmowych oraz aplikacji w chmurze, których znaczenie systematycznie rośnie. Adaptacja chmury w ostatnich latach znacznie się zwiększyła – w 2014 roku o 55% firm z sektora MŚP utrzymywało część swoich zasobów sieciowych w chmurze; w 2017 liczba ta wzrosła do 70%; w bieżącym roku notowane są kolejne wzrosty. Firmy skalują zasoby i często biorą pod uwagę zewnętrzne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, w tym te pochodzące od dostawców usług zarządzanych (tzw. Managed Security Service Providers).

Ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa mają problemy z dostępnością i rekrutacją ekspertów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, muszą maksymalizować istniejące zasoby. Ponad połowa tych organizacji powierza przygotowanie strategii cyberbezpieczeństwa firmom zewnętrznym.

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"