Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7
23.01.2020

Dell XPS 13

Dell zaprezentował najnowszą odsłonę laptopa będącego jednym z najczęstszych wyborów...
23.01.2020

Inteligentne drukowanie

Ricoh IM C300, C400
23.01.2020

Bezpieczny punkt dostępowy

D-Link Covr AC2200
23.01.2020

Elastyczny laptop

Lenovo ThinkPad X1 Fold
23.01.2020

Potężny All-in-One

HP Envy 32
23.12.2019

Ochrona danych

ESET Full Disk Encryption
23.12.2019

Więcej prywatności

Windows obsłuży DoH
23.12.2019

Mobilne szyfrowanie

TLS na Androidzie

Root w przeglądarce

Data publikacji: 01-08-2014 Autor: Konrad Kubecki
Ekran powitalny prezentuje...
Jedną z funkcji Webmina jest...
Webmin oferuje narzędzie do...

Zarządzanie systemami Linux/Unix za pośrednictwem przeglądarki WWW, bez użycia poleceń powłoki, jest często traktowane jako dziwactwo, ostatecznie jako pomocne rozwiązanie stosowane w awaryjnych sytuacjach. Przyjrzymy się Webminowi – narzędziu, które budzi skrajne emocje wśród administratorów.

Webmin to webowe narzędzie do administrowania systemami Linux/Unix. Za jego pomocą można m.in. zarządzać kontami użytkowników, zasobami dyskowymi, regułami firewalli, transmisją danych, kopiami zapasowymi, konfigurować sieci. Zaimplementowane zostało także wsparcie dla szerokiej gamy usług sieciowych, serwerów bazodanowych i pocztowych. Co więcej, grupę serwerów da się spiąć w tzw. klaster i zarządzać nimi niczym jedną maszyną.

Lista systemów operacyjnych, którymi można zarządzać, wykorzystując Webmina jest bardzo długa. Najlepiej dostosowane zostały Linux RedHat, Solaris oraz FreeBSD. Z powodzeniem można stosować Webmina także na takich systemach jak CentOS, Debian, DragonFly BSD, Fedora, Gentoo, Mint, Mandriva, Oracle Enterprise Linux, SUSE i Ubuntu. Pełna lista zawiera blisko setkę systemów, co sprawia, że Webmin jest użytecznym narzędziem w wielu środowiskach informatycznych. Wielkim atutem opisywanego rozwiązania jest też łatwa konfiguracja poszczególnych elementów systemu operacyjnego. Autorzy postawili na przejrzystość interfejsu webowego oraz intuicyjność, co nie jest regułą w innych systemach należących do rodziny Linux/Unix.

W odróżnieniu od prezentowanych na łamach magazynu „IT Professional” dystrybucji (m.in. ClearOS, Zentyal, M0n0wall – wyposażonych w webowy interfejs administracyjny), Webmin wymaga więcej wiedzy i praktyki. Nie znajdziemy tu jednego magicznego przycisku, który skonfiguruje od razu cały serwer pocztowy, wszystkie komponenty związane z routingiem, firewallem, DHCP, pokaże kolorowe wykresy i statystyki oraz rozwiąże przy okazji wszelkie problemy. Administrator musi znać składnię plików /etc czy /usr, rozumieć zasady działania poszczególnych komponentów systemu oraz usług. Webmin jest dobrą alternatywą dla powłoki systemowej i narzędziem, które ułatwia pracę, ale nie wykona jej za administratora.

> MODUŁY I KONFIGURACJA

Jednym z najważniejszych pojęć, nierozerwalnie związanych z Webminem, jest moduł. Pojedynczy moduł pozwala na konfigurację pewnego fragmentu systemu operacyjnego lub usługi (przykładowo osobny moduł służy do zarządzania logami systemowymi lub serwerem LDAP). Podczas instalacji Webmina przeprowadzana jest analiza systemu operacyjnego pod kątem działających w nim usług, dzięki czemu uruchamiane są tylko te moduły, które będą faktycznie stosowane. Webmin w standardowej konfiguracji posiada około setki modułów. Korzystanie z jednej długiej listy bez kategorii byłoby mało efektywne, dlatego w pasku nawigacji zostały one podzielone na kilka grup, co znacznie ułatwia poruszanie się po interfejsie graficznym.

Poszczególne kategorie oraz przykładowe moduły w nich zawarte:

 

  • webmin – zawiera narzędzia służące do konfiguracji Webmina, pozwalają one m.in. na: kontrolę dostępu do adresów IP, przeglądanie logów aplikacji, konfigurowanie opcji konta i interfejsu użytkownika, serwera WWW, wysyłanie maili raportujących stan zaplanowanych zadań, wykonywania kopii plików konfiguracyjnych Webmina i wielu innych;
  • system – grupuje moduły związane z konfiguracją systemu operacyjnego. Za pomocą modułów z tej kategorii można zarządzać kontami użytkowników, instalować nowe pakiety oraz aktualizować już wdrożone, przeglądać logi systemowe, ustawiać zasady rotacji i limity dyskowe. W tej grupie można znaleźć także dokumentację do systemu operacyjnego, oprogramowania i usług;

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"