Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7
23.01.2020

Dell XPS 13

Dell zaprezentował najnowszą odsłonę laptopa będącego jednym z najczęstszych wyborów...
23.01.2020

Inteligentne drukowanie

Ricoh IM C300, C400
23.01.2020

Bezpieczny punkt dostępowy

D-Link Covr AC2200
23.01.2020

Elastyczny laptop

Lenovo ThinkPad X1 Fold
23.01.2020

Potężny All-in-One

HP Envy 32
23.12.2019

Ochrona danych

ESET Full Disk Encryption
23.12.2019

Więcej prywatności

Windows obsłuży DoH
23.12.2019

Mobilne szyfrowanie

TLS na Androidzie

Microsoft Cloud OS

Data publikacji: 01-09-2014 Autor: Marek Pyka

Jakie wyzwania czekają w najbliższej przyszłości infrastrukturę cloud computing? Jak ułatwić transformację z modelu onpremise do modelu hybrydowej infrastruktury IT? Na czym polega nowa wizja Microsoftu dotycząca projektowania i wdrażania środowisk?

Ostatnie lata rozwoju technologii wirtualizacji pokazały, że obecnie bazuje na niej niemal każda nowo projektowana struktura IT. Od wielu lat nie musimy przekonywać kierowników IT i administratorów systemowych o korzyściach, jakie zapewniają środowiska zwirtualizowane. Nowoczesne środowiska IT przyzwyczaiły nas również do myślenia o wirtualizacji w kategoriach automatyzacji, centralnego zarządzania i pracy w modelu cloud computing oraz IT as a Service. Szeroko zakrojone akcje marketingowe prowadzone w minionych latach przez największych dostawców właśnie na idei wykorzystania technologii chmurowych skupiały całą swoją uwagę. Rosnąca popularność tych usług oraz determinacja i konsekwencja dostawców zaowocowała dużą liczbą wdrożeń (również na naszym rodzimym rynku) tego typu rozwiązań.

Pierwszymi odbiorcami środowisk i usług IT dostarczanych w modelu cloud computing stały się przedsiębiorstwa klasy enterprise, agencje rządowe, sektor finansowy oraz duże i średnie firmy produkcyjne. Rosnąca popularność rozwiązań wirtualizacji w modelu cloud computing wynikała nie tylko z przyczyn technicznych, ale również z analizy trendów i potrzeb biznesowych oraz oczekiwań użytkowników końcowych. Publikowane na przełomie tego roku raporty największych firm analitycznych pokazują, że głównym trendem rozwoju przedsiębiorstw będzie adaptacja nowoczesnych technologii cloud computing umożliwiających dynamiczny rozwój procesów biznesowych. Należy pamiętać, że jednym z głównych czynników wpływających na zmiany technologiczne jest potrzeba biznesowa oraz akceptacja zmiany modelu usług przez kadrę kierowniczą przedsiębiorstw. Analizując opublikowane najnowsze badania rynkowe, dla wielu przedsiębiorstw zignorowanie technologii umożliwiających budowanie przewagi konkurencyjnej stałoby się wręcz biznesowym seppuku.

> Dokąd zmierza technologia

Analitycy firm, zarówno w obszarach biznesowych, jak i technologicznych, są zgodni, że obecne tempo zmian rynkowych będzie wymagało zupełnie nowego podejścia do dostarczania usług przez środowiska IT. W najnowszym raporcie o wpływie technologii na realizację procesów biznesowych, opublikowanym przez Forrester Research, możemy wyczytać, że najbliższe kilka lat to czas, w którym zaobserwowany zostanie ogromny wzrost liczby usług implementowanych w środowiskach cloud computing. Zgodnie z opublikowanym raportem blisko połowa z dostarczanych usług IT zostanie do roku 2020 ulokowana w rozwiązaniach chmurowych. Oczywiście należy pamiętać, że na pojęcie usług cloud computing składa się wiele dostępnych rozwiązań różnego typu, takich jak Microsoft Office 365, Google Apps, Microsoft CRM, usługi składowania danych czy budowania infrastruktury IT. Perspektywa szerokiej adaptacji tego typu technologii będzie miała ogromny wpływ na sposób planowania, projektowania i dostarczania aplikacji biznesowych. Trend ten wymusi na architektach, administratorach i programistach zmianę paradygmatu projektowania, dostarczania i konsumowania infrastruktury IT oraz wytwarzanych aplikacji biznesowych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"