Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.01.2020

Długie pożegnanie

Chrome na Windows 7
23.01.2020

Dell XPS 13

Dell zaprezentował najnowszą odsłonę laptopa będącego jednym z najczęstszych wyborów...
23.01.2020

Inteligentne drukowanie

Ricoh IM C300, C400
23.01.2020

Bezpieczny punkt dostępowy

D-Link Covr AC2200
23.01.2020

Elastyczny laptop

Lenovo ThinkPad X1 Fold
23.01.2020

Potężny All-in-One

HP Envy 32
23.12.2019

Ochrona danych

ESET Full Disk Encryption
23.12.2019

Więcej prywatności

Windows obsłuży DoH
23.12.2019

Mobilne szyfrowanie

TLS na Androidzie

Nowa wersja Windows Server

Data publikacji: 28-11-2014 Autor: Marek Krupa
Podstawowym narzędziem...
W nowym serwerowym systemie...
Nowa wersja PowerShell to...
PowerShell w kolejnej...

Pierwszego października tego roku firma Microsoft udostępniła do testów pierwsze, bardzo wczesne wersje nowych systemów operacyjnych: klienckiego – Windows 10 oraz wersję serwerową. Obrazy ISO płyt instalacyjnych obu systemów można pobrać ze stron firmy Microsoft. W artykule opisujemy niektóre nowe funkcje dostępne w wydaniu serwera, którego robocza nazwa brzmi: Windows Server Technical Preview.

Zamykając jeden z etapów produkcji systemów operacyjnych, firma Microsoft od jakiegoś czasu publikuje ich wstępną wersję nazywaną Technical Preview. System operacyjny w tej wersji nie jest jeszcze gotowym dziełem, nie należy go też instalować w środowisku produkcyjnym, odradza się nawet budowanie bardziej zaawansowanego środowiska testowego. Po co więc taka wersja się pojawia? Ma ona pokazać koncepcję nowego systemu operacyjnego, nowe funkcje oraz wizję jego twórców.

> Instalacja nowego systemu

Do instalacji nowego systemu operacyjnego potrzebne są oczywiście pewne zasoby, na których będzie można przeprowadzić proces instalacji, a następnie zapoznać się z nowymi funkcjami. W czasach powszechnej wirtualizacji można oczywiście system zainstalować w środowisku wirtualnym, wykorzystując na przykład funkcję Hyper-V dostępną w 64-bitowych systemach Windows 8.1.

Alternatywą dla wirtualizacji nowego systemu na własnych zasobach może być użycie chmury publicznej. Bardzo często jednym z podstawowych scenariuszy wykorzystania chmury obliczeniowej jest właśnie budowa środowiska testowego. Dlaczego więc nie skorzystać z tego sztandarowego zastosowania i w ten właśnie sposób nie przetestować nowych funkcji Windows Server Technical Preview?

Tuż po udostępnieniu obrazów płyt instalacyjnych szablon maszyny z nowym systemem serwerowym pojawił się także w usłudze Microsoft Azure. Dzięki temu wszyscy subskrybenci tej usługi mogą utworzyć maszynę wirtualną z nowym systemem operacyjnym dosłownie w kilka minut.

> Pierwsze wrażenia

Po zalogowaniu się do nowego systemu wszystko wygląda znajomo, może jedynie ikony wyglądają nieco inaczej. Jest też przycisk Start znany z Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2. Pierwsza niespodzianka pojawia się jednak po jego kliknięciu… Nie ma kafelków, a jest za to znane stare menu, trochę po liftingu. Jak widać, firma z Redmond wzięła sobie do serca utyskiwania klientów.

W nowym Windows Server podstawowym narzędziem administracyjnym pozostaje konsola Server Manager. W dostępnej wersji nowego systemu w zasadzie nie widać żadnych różnic w tej aplikacji w stosunku do Windows Server 2012 R2, może poza numerem kompilacji. Konsola pozwala na dodawanie i usuwanie ról oraz funkcji.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"