Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Macierze NetApp – przegląd rozwiązań

Data publikacji: 21-09-2015 Autor: Jarosław Sobel

NetApp to firma produkująca urządzenia do przechowywania danych. W jej ofercie znajdują się zarówno proste macierze plikowe, przeznaczone dla sektora MŚP, jak i rozbudowane systemy storage dla dużej infrastruktury, przystosowane do obsługi danych blokowych. Oto krótki przegląd oferty firmy wraz z opisem stosowanych przez nią technologii.

NetApp FAS, czyli Fabric-Attached Storage, to kontrolery macierzowe klasy enterprise, które mogą udostępniać dane zarówno za pośrednictwem protokołów plikowych, jak i blokowych. W warstwie plikowej mamy do dyspozycji dwa główne protokoły: NFS i CIFS oraz dodatkowo – FTP, TFTP i http, natomiast dane blokowe mogą być dostarczane przy użyciu protokołów FC, iSCSI oraz FCoE. Tego typu urządzenia nazywamy macierzami unified.

W zależności od potrzeb z oferty firmy możemy wybrać macierze klasyczne, hybrydowe z dyskami magnetycznymi (HDD) i/lub półprzewodnikowymi (SSD) lub też macierze typu All-Flash, zawierające wyłącznie pamięci półprzewodnikowe.

> Macierze hybrydowe

Od początku istnienia firmy głównym produktem były macierze FAS, jednak modele oraz funkcjonalność zmieniały się z roku na rok. Obecną ofertę tworzą dwie główne serie: FAS8000 oraz FAS2500.

Seria 2500 przeznaczona jest do niewielkich wdrożeń, w przypadku których nie jest wymagana duża pojemność (mimo to nawet w najmniejszym modelu możemy umieścić dyski o łącznej „surowej” pojemności 504 TB). W ramach tej serii można wybrać model z pojedynczym kontrolerem lub zdecydować się na podwójny kontroler pozwalający na uzyskanie wysokiej dostępności (High Availability).

Seria 8000 jest przeznaczona do zastosowań klasy enterprise, w których liczy się zarówno pojemność oraz wydajność, jak i bezpieczeństwo danego środowiska macierzowego. W tych modelach instalowane są zawsze podwójne kontrolery, co ma na celu zapewnienie wysokiej dostępności i pozwala uniknąć pojedynczego punktu awarii (SPoF – Single Point of Failure).

Macierze te skalują się od 1 do 24 węzłów, czyli nodów (12 par HA) dla wersji plikowej oraz do 8 nodów (4 pary HA) dla wersji blokowej. Maksymalnie dostępna pojemność wynosi 103 PB (plikowo) i 34 PB (blokowo) w przypadku zastosowania macierzy FAS8080 EX. Jak widać, są to urządzenia, które można skalować zarówno pod względem pojemności, jak i wydajności.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"