Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 11-01-2016 | Autor: | Marcin Bieńkowski |
Paszportyzacja sieci (network inventory) to system inwentaryzacji obiektów sieci komputerowej, telekomunikacyjnej czy energetycznej wraz z ich parametrami. Nazwa wzięła się stąd, że do każdego zinwentaryzowanego obiektu, urządzenia lub elementu sieci przypisywany jest tzw. paszport, który zawiera dokładne informacje ewidencyjne danego elementu sieci, w tym dane techniczne, gwarancje, informacje serwisowe, konfiguracyjne itp. W wypadku rozległych sieci dane inwentaryzacyjne bardzo często zawierają również położenie geograficzne elementów oraz relacje poszczególnych zewidencjonowanych elementów z innymi komponentami sieci.
Oczywiście, najprostszym sposobem paszportyzacji sieci jest ręczna ewidencja elementów składowych, z których zbudowano sieć. Można w tym celu posłużyć się dokumentami w wersji papierowej albo cyfrowymi plikami, np. wygenerowanymi w arkuszu kalkulacyjnym. Warto zadbać również o digitalizację zasobów takich jak np. plany budynku z naniesionym przebiegiem tras kablowych, rozmieszczeniem skrzynek rozdzielczych, miejscami przewiertów itp.
Taki system przygotowany ręcznie sprawdzi się dobrze w przypadku niewielkiego biura czy małej firmy. Jednak w przypadku większego przedsiębiorstwa, którego biura i budynki porozrzucane są w kilku nawet niezbyt odległych lokalizacjach (np. kilku budynkach lub halach na terenie przemysłowym), warto zastanowić się nad wprowadzeniem bardziej zaawansowanego elektronicznego systemu ewidencji i wsparcia zarządzania siecią. I właśnie dla tej klasy systemów tworzone są systemy paszportyzacji sieci. Taki system pozwoli bowiem poprawnie identyfikować poszczególne składniki sieci oraz efektywnie ją eksploatować.
Dobrze przygotowany system paszportyzacji sieci jest wygodnym narzędziem służącym do sprawnego zarządzania zasobami sieciowymi. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy sieci LAN i WLAN obejmują swoim zasięgiem kilka budynków, będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą pasywnych i aktywnych elementów sieci, a co za tym idzie, ze sporą ilością informacji o zróżnicowanych zasobach, które rozmieszczone są na całym obszarze objętym siecią.
Dlatego w zależności od technologii budowy sieci oraz jej wielkości należy dobrze zdefiniować wymagania dotyczące funkcjonalności systemu paszportyzacji. W najprostszych przypadkach można posłużyć się systemami do audytu legalności oprogramowania i ewidencjonowania sprzętowych zasobów IT. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze pozwalają one na ewidencjonowanie pasywnych i aktywnych urządzeń sieciowych oraz tras sieciowych, a jedynie umożliwiają prowadzenie ewidencji komputerów i znajdującego się na nich oprogramowania.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline