Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Systemy Network Inventory

Data publikacji: 11-01-2016 Autor: Marcin Bieńkowski

Projektując nawet najmniejszą sieć komputerową, należy przyjąć za pewnik, że prędzej czy później ulegnie ona awarii. I to niejednej. Oczywiście, częstotliwość ich występowania zależy od jakości wykonania sieci oraz użytych do jej budowy komponentów. W trakcie projektowania sieci należy zastanowić się też nad organizacją serwisu i opracowaniem procedur utrzymania sieci. W tych zadaniach pomocna jest paszportyzacja sieci LAN.

Paszportyzacja sieci (network inventory) to system inwentaryzacji obiektów sieci komputerowej, telekomunikacyjnej czy energetycznej wraz z ich parametrami. Nazwa wzięła się stąd, że do każdego zinwentaryzowanego obiektu, urządzenia lub elementu sieci przypisywany jest tzw. paszport, który zawiera dokładne informacje ewidencyjne danego elementu sieci, w tym dane techniczne, gwarancje, informacje serwisowe, konfiguracyjne itp. W wypadku rozległych sieci dane inwentaryzacyjne bardzo często zawierają również położenie geograficzne elementów oraz relacje poszczególnych zewidencjonowanych elementów z innymi komponentami sieci.


Oczywiście, najprostszym sposobem paszportyzacji sieci jest ręczna ewidencja elementów składowych, z których zbudowano sieć. Można w tym celu posłużyć się dokumentami w wersji papierowej albo cyfrowymi plikami, np. wygenerowanymi w arkuszu kalkulacyjnym. Warto zadbać również o digitalizację zasobów takich jak np. plany budynku z naniesionym przebiegiem tras kablowych, rozmieszczeniem skrzynek rozdzielczych, miejscami przewiertów itp.


Taki system przygotowany ręcznie sprawdzi się dobrze w przypadku niewielkiego biura czy małej firmy. Jednak w przypadku większego przedsiębiorstwa, którego biura i budynki porozrzucane są w kilku nawet niezbyt odległych lokalizacjach (np. kilku budynkach lub halach na terenie przemysłowym), warto zastanowić się nad wprowadzeniem bardziej zaawansowanego elektronicznego systemu ewidencji i wsparcia zarządzania siecią. I właśnie dla tej klasy systemów tworzone są systemy paszportyzacji sieci. Taki system pozwoli bowiem poprawnie identyfikować poszczególne składniki sieci oraz efektywnie ją eksploatować.

> PASZPORTYZACJA I EWIDENCJA ELEMENTÓW SIECI

Dobrze przygotowany system paszportyzacji sieci jest wygodnym narzędziem służącym do sprawnego zarządzania zasobami sieciowymi. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy sieci LAN i WLAN obejmują swoim zasięgiem kilka budynków, będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą pasywnych i aktywnych elementów sieci, a co za tym idzie, ze sporą ilością informacji o zróżnicowanych zasobach, które rozmieszczone są na całym obszarze objętym siecią.


Dlatego w zależności od technologii budowy sieci oraz jej wielkości należy dobrze zdefiniować wymagania dotyczące funkcjonalności systemu paszportyzacji. W najprostszych przypadkach można posłużyć się systemami do audytu legalności oprogramowania i ewidencjonowania sprzętowych zasobów IT. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze pozwalają one na ewidencjonowanie pasywnych i aktywnych urządzeń sieciowych oraz tras sieciowych, a jedynie umożliwiają prowadzenie ewidencji komputerów i znajdującego się na nich oprogramowania.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"