Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500
04.07.2019

Laptop biznesowy

Fujitsu LIFEBOOK U939X

Systemy Network Inventory

Data publikacji: 11-01-2016 Autor: Marcin Bieńkowski

Projektując nawet najmniejszą sieć komputerową, należy przyjąć za pewnik, że prędzej czy później ulegnie ona awarii. I to niejednej. Oczywiście, częstotliwość ich występowania zależy od jakości wykonania sieci oraz użytych do jej budowy komponentów. W trakcie projektowania sieci należy zastanowić się też nad organizacją serwisu i opracowaniem procedur utrzymania sieci. W tych zadaniach pomocna jest paszportyzacja sieci LAN.

Paszportyzacja sieci (network inventory) to system inwentaryzacji obiektów sieci komputerowej, telekomunikacyjnej czy energetycznej wraz z ich parametrami. Nazwa wzięła się stąd, że do każdego zinwentaryzowanego obiektu, urządzenia lub elementu sieci przypisywany jest tzw. paszport, który zawiera dokładne informacje ewidencyjne danego elementu sieci, w tym dane techniczne, gwarancje, informacje serwisowe, konfiguracyjne itp. W wypadku rozległych sieci dane inwentaryzacyjne bardzo często zawierają również położenie geograficzne elementów oraz relacje poszczególnych zewidencjonowanych elementów z innymi komponentami sieci.


Oczywiście, najprostszym sposobem paszportyzacji sieci jest ręczna ewidencja elementów składowych, z których zbudowano sieć. Można w tym celu posłużyć się dokumentami w wersji papierowej albo cyfrowymi plikami, np. wygenerowanymi w arkuszu kalkulacyjnym. Warto zadbać również o digitalizację zasobów takich jak np. plany budynku z naniesionym przebiegiem tras kablowych, rozmieszczeniem skrzynek rozdzielczych, miejscami przewiertów itp.


Taki system przygotowany ręcznie sprawdzi się dobrze w przypadku niewielkiego biura czy małej firmy. Jednak w przypadku większego przedsiębiorstwa, którego biura i budynki porozrzucane są w kilku nawet niezbyt odległych lokalizacjach (np. kilku budynkach lub halach na terenie przemysłowym), warto zastanowić się nad wprowadzeniem bardziej zaawansowanego elektronicznego systemu ewidencji i wsparcia zarządzania siecią. I właśnie dla tej klasy systemów tworzone są systemy paszportyzacji sieci. Taki system pozwoli bowiem poprawnie identyfikować poszczególne składniki sieci oraz efektywnie ją eksploatować.

> PASZPORTYZACJA I EWIDENCJA ELEMENTÓW SIECI

Dobrze przygotowany system paszportyzacji sieci jest wygodnym narzędziem służącym do sprawnego zarządzania zasobami sieciowymi. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy sieci LAN i WLAN obejmują swoim zasięgiem kilka budynków, będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą pasywnych i aktywnych elementów sieci, a co za tym idzie, ze sporą ilością informacji o zróżnicowanych zasobach, które rozmieszczone są na całym obszarze objętym siecią.


Dlatego w zależności od technologii budowy sieci oraz jej wielkości należy dobrze zdefiniować wymagania dotyczące funkcjonalności systemu paszportyzacji. W najprostszych przypadkach można posłużyć się systemami do audytu legalności oprogramowania i ewidencjonowania sprzętowych zasobów IT. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze pozwalają one na ewidencjonowanie pasywnych i aktywnych urządzeń sieciowych oraz tras sieciowych, a jedynie umożliwiają prowadzenie ewidencji komputerów i znajdującego się na nich oprogramowania.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"