Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500
04.07.2019

Laptop biznesowy

Fujitsu LIFEBOOK U939X

Świadczenie usług hostingowych – wybrane kwestie umowne

Data publikacji: 29-01-2016 Autor: Joanna Jastrząb

Zawarcie umowy z hostingodawcą często sprowadza się do zaakceptowania przedstawionego przez niego regulaminu i wzoru umowy. Z jednej strony zdejmuje to ciężar proponowania konkretnych klauzul umownych, z drugiej jednak może nie zabezpieczać interesów przedsiębiorcy. O co należy zadbać, zawierając umowę o hosting?

Odpowiedź na powyższe pytanie wymaga przybliżenia podstawowych zagadnień prawnych związanych z hostingiem. Zgodnie z jedyną definicją prawną, zawartą w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, hosting to udostępnianie zasobów systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych (art. 14 ust. 1 ustawy). Przedmiotowa definicja jest dosyć szeroka, a tym samym odpowiada różnego rodzaju usługom określanym jako hosting. Obejmuje bowiem zarówno hosting współdzielony (wirtualny), VPS (Virtual Private Server), jak i hosting dedykowany.

Naturalne jest, że wybór jednego z wyżej wymienionych rozwiązań będzie determinowany przede wszystkim celem jego wykorzystania. Jednak pewne problemy prawne mogą powtarzać się w każdym przypadku. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza przy zawieraniu umowy o hosting dedykowany, gdzie usługobiorca zamawia dopasowane do jego potrzeb rozwiązanie. Jednocześnie, zwykle ze względu na dopasowanie usługi do klienta, może mieć on szersze możliwości negocjacji ważnych postanowień z hostingodawcą.

> UMOWA O ŚWIADCZENIE USŁUG HOSTINGOWYCH

Przechodząc do charakterystyki umowy hostingowej, najważniejsze znaczenie będą dla niej miały wspomniana już ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: uśude) oraz kodeks cywilny, który reguluje takie kwestie jak zasady wykonania zobowiązań przez strony, ich odpowiedzialność czy rozwiązanie umowy.

Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma fakt, że umowa hostingowa to umowa o świadczenie usług. Hostingodawca zobowiązuje się do określonego działania, które powinien wykonywać zgodnie z wymogami należytej, profesjonalnej staranności (art. 355 kc). Jest to więc inny typ umowy niż np. umowa o dzieło polegająca na dostarczeniu konkretnego, oczekiwanego rezultatu (np. stworzenie oprogramowania, jego wdrożenie, opracowanie logotypu itp.).

Z powyższego wynikają dwa zasadnicze wnioski. Po pierwsze, do umowy hostingowej należy stosować przepisy dotyczące świadczenia usług, w niektórych kwestiach odmienne niż właściwe dla umów o dzieło. Po drugie, o należytym wykonaniu umowy przesądzać będzie staranne działanie hostingodawcy, a nie osiągnięcie konkretnego efektu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"