Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Świadczenie usług hostingowych – wybrane kwestie umowne

Data publikacji: 29-01-2016 Autor: Joanna Jastrząb

Zawarcie umowy z hostingodawcą często sprowadza się do zaakceptowania przedstawionego przez niego regulaminu i wzoru umowy. Z jednej strony zdejmuje to ciężar proponowania konkretnych klauzul umownych, z drugiej jednak może nie zabezpieczać interesów przedsiębiorcy. O co należy zadbać, zawierając umowę o hosting?

Odpowiedź na powyższe pytanie wymaga przybliżenia podstawowych zagadnień prawnych związanych z hostingiem. Zgodnie z jedyną definicją prawną, zawartą w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, hosting to udostępnianie zasobów systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych (art. 14 ust. 1 ustawy). Przedmiotowa definicja jest dosyć szeroka, a tym samym odpowiada różnego rodzaju usługom określanym jako hosting. Obejmuje bowiem zarówno hosting współdzielony (wirtualny), VPS (Virtual Private Server), jak i hosting dedykowany.

Naturalne jest, że wybór jednego z wyżej wymienionych rozwiązań będzie determinowany przede wszystkim celem jego wykorzystania. Jednak pewne problemy prawne mogą powtarzać się w każdym przypadku. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza przy zawieraniu umowy o hosting dedykowany, gdzie usługobiorca zamawia dopasowane do jego potrzeb rozwiązanie. Jednocześnie, zwykle ze względu na dopasowanie usługi do klienta, może mieć on szersze możliwości negocjacji ważnych postanowień z hostingodawcą.

> UMOWA O ŚWIADCZENIE USŁUG HOSTINGOWYCH

Przechodząc do charakterystyki umowy hostingowej, najważniejsze znaczenie będą dla niej miały wspomniana już ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: uśude) oraz kodeks cywilny, który reguluje takie kwestie jak zasady wykonania zobowiązań przez strony, ich odpowiedzialność czy rozwiązanie umowy.

Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma fakt, że umowa hostingowa to umowa o świadczenie usług. Hostingodawca zobowiązuje się do określonego działania, które powinien wykonywać zgodnie z wymogami należytej, profesjonalnej staranności (art. 355 kc). Jest to więc inny typ umowy niż np. umowa o dzieło polegająca na dostarczeniu konkretnego, oczekiwanego rezultatu (np. stworzenie oprogramowania, jego wdrożenie, opracowanie logotypu itp.).

Z powyższego wynikają dwa zasadnicze wnioski. Po pierwsze, do umowy hostingowej należy stosować przepisy dotyczące świadczenia usług, w niektórych kwestiach odmienne niż właściwe dla umów o dzieło. Po drugie, o należytym wykonaniu umowy przesądzać będzie staranne działanie hostingodawcy, a nie osiągnięcie konkretnego efektu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"