Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


17.09.2019

PLNOG23 czyli sieci 5G,...

Największa polska konferencja telekomunikacyjna powraca do Krakowa! Wśród nowości ścieżka...
05.09.2019

Cloudya – nowa usługa NFON

Po ponad dekadzie ciągłego rozwoju technologii Cloudya, swobodna i niczym nie ograniczona...
02.09.2019

Na dużą skalę

Kaspersky Hybrid Cloud Security
02.09.2019

Bezpieczny brzeg sieci

Fortinet Secure SD-Branch
02.09.2019

Nowoczesne centra danych

AMD EPYC
30.08.2019

Dostęp do AI i ML

VMware Cloud Foundation
30.08.2019

Lekkość i moc

Toshiba Portégé A30-E
30.08.2019

Bez przestojów

APC Easy UPS On-Line
29.08.2019

Duże moce

Lenovo ThinkSystem SR635 i SR655

Samodzielna analiza danych z pakietem usług Power BI

Data publikacji: 19-02-2018 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Widoczne z lewej...

Celem serii artykułów jest przedstawienie narzędzi, które spełniają te wymagania. W pierwszej części poznamy usługę Power BI oraz nauczymy się importować dane, budować pulpity menedżerskie i tworzyć interaktywne raporty wykorzystujące standardowe wizualizacje.

W tradycyjnych systemach analizy biznesowej to dział IT odpowiada za udostępnianie danych użytkownikom, z reguły w postaci tworzonych na potrzeby poszczególnych użytkowników raportów. Zaletą tego modelu jest jego prostota. Po pierwsze, skoro to informatycy przygotowują i publikują raporty, łatwo mogą kontrolować dostęp do danych biznesowych i zapewnić wymaganą wydajność serwerów raportowania. Po drugie, od użytkowników nie jest wymagana umiejętność pobierania danych, przygotowywania ich do analiz i tworzenia raportów.

Model ten ma też zasadniczą wadę – ponieważ to dział IT odpowiada za tworzenie raportów, użytkownicy muszą każdorazowo zwrócić się do niego z prośbą o umożliwienie im analizowania danych w konkretny sposób. W efekcie liczba raportów ciągle rośnie. To z kolei powoduje, że dział IT coraz więcej czasu poświęca na utrzymanie istniejących raportów, a więc tworzenie kolejnych staje się coraz wolniejsze. W którymś momencie użytkownicy, których codzienne obowiązki obejmują m.in. analizę danych, zaczynają radzić sobie sami, z reguły analizując dane w stworzonych na swoje indywidualne potrzeby arkuszach Excel. Na końcu okazuje się, że system analizy biznesowej stracił obie swoje zalety: to użytkownicy, poza kontrolą działu IT, tworzą własne wersje raportów w takich narzędziach jak Excel, a ponadto są zmuszeni rozwiązywać problemy techniczne, na przykład pobierać dane do arkuszy Excel za pośrednictwem raportów, zamiast pobrać je bezpośrednio ze źródła danych.

Dlatego tradycyjne systemy analizy biznesowej są zastępowane systemami samoobsługowymi, w których działy IT odpowiadają za przygotowanie platformy, na której użytkownicy mogą nie tylko samodzielnie tworzyć raporty, ale również udostępniać je innym. Wymaga to zastosowania narzędzi, które pozwalają w prosty sposób pobierać i łączyć ze sobą dane z różnych źródeł, umożliwiają stworzenie biznesowego modelu danych oraz ułatwiają tworzenie interaktywnych raportów pozwalających analizować dane na wiele sposobów.

> Poznajemy usługę Power BI

Power BI to zestaw narzędzi do samodzielnej analizy danych obejmujący:

 

  • usługę online powerbi.com;
  • program Power BI Desktop oraz dodatek do Excela Power Pivot;
  • serwer Power BI Report Server;
  • dostępne na platformy Android, IOS oraz Windows Mobbile programy Power BI;
  • usługę Power BI Embedded.


Zacznijmy od zarejestrowania się w usłudze powerbi.com. Na głównej stronie możemy założyć nowe, darmowe konto, albo zalogować się na założone wcześniej. Do założenia potrzebny jest jedynie służbowy adres e-mail – konta prywatnego, takiego jak Gmail, nie można użyć. Po zalogowaniu się zobaczymy pokazany na rys. 1 główny ekran usługi.


Darmowa wersja usługi nie pozwala współdzielić obszarów roboczych z innymi użytkownikami – to jedno z kilku ograniczeń darmowej wersji. Jeżeli spróbujemy utworzyć dodatkowy obszar roboczy albo skorzystać z innej, dostępnej tylko w wersji Pro funkcji, informacja o tym zostanie wyświetlona w oknie dialogowym (rys. 2).


W artykule przedstawione zostaną funkcje dostępne w wersji bezpłatnej – jest ona wystarczająca, dopóki sami opracowujemy raporty, nie aktualizujemy ich automatycznie na podstawie danych pobieranych z lokalnych źródeł i nie planujemy udostępniać ich innym osobom.

> Zestawy danych

W pierwszej kolejności wczytamy do naszego prywatnego obszaru roboczego dane o sprzedaży w ciągu trzech ostatnich lat produktów różnych marek w kilku krajach. Dane te zostały wcześniej przygotowane i zapisane jako tabela w arkuszu Excel (rys. 3).

Po kliknięciu odnośnika Pobierz dane wyświetlone zostanie okienko pozwalające pobrać dane z różnych źródeł, w tym z plików. Po kliknięciu przycisku Pobierz dowiemy się, że importowane dane mogą pochodzić z plików lokalnych, plików umieszczonych na dysku OneDrive albo na witrynie SharePoint. Wybierając opcję Plik lokalny, będziemy mogli wskazać lokalizację pobieranego pliku. Ostatnie pytanie będzie dotyczyło tego, czy dane ze wskazanego pliku mają zostać zaimportowane do modelu Power BI czy jedynie przekazane do zintegrowanej z usługą Power BI wersji online programu Excel. Należy wybrać opcję importu danych.

[...]

 

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. Jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"