Trudno wyobrazić sobie sytuację, by żadne informacje należące do przedsiębiorstwa nie były wynoszone poza jego siedzibę. Działania takie są w mniejszym lub większym stopniu aprobowane przez kierownictwo, co niekoniecznie musi wynikać z niskiej świadomości konsekwencji takiego postępowania, ale też z wielu innych czynników. Na przykład z takiego charakteru prowadzonej działalności, który wymaga dostępności danych poza siedzibą firmy (pracownicy terenowi, przedstawiciele handlowi itp.). Istotna staje się więc kwestia nie tylko zabezpieczania danych przed nieuprawnionym wynoszeniem z firmy, ale również ich ochrony „w terenie”.
> Truecrypt – darmowy, a skuteczny
Co jednak zrobić, gdy wydatki na ochronę danych nie zostały zaplanowane, a zachodzi konieczność zabezpieczenia przenoszonych informacji? Tutaj z pomocą przychodzi TrueCrypt – w pełni darmowe, również w zastosowaniach komercyjnych, narzędzie dające możliwość zarówno łatwego zaszyfrowania informacji, jak i dostępu do nich, bez konieczności przenoszenia poza chroniony nośnik danych. TrueCrypt pozwala na szyfrowanie danych za pomocą algorytmów AES, Serpent oraz Twofish, (patrz ramka: „TrueCrypt – algorytmy szyfrujące“), a także użycie dowolnej ich kombinacji. Do szyfrowania używa haseł, jednak chcąc wzmocnić zabezpieczenie, umożliwia stworzenie pliku(ów) z kluczem, który może być przechowywany na nośniku zewnętrznym, np. pendrajwie. Można również tworzyć ukryte, zaszyfrowane partycje, widoczne dopiero po wpisaniu hasła. Dodatkową zaletą jest możliwość przygotowania dwóch zaszyfrowanych wolumenów: standardowego i ukrytego, a co za tym idzie – instalacji dwóch systemów operacyjnych, z których każdy będzie uruchamiany po wpisaniu właściwego mu, przypisanego wcześniej hasła.
> Nie tylko system…
Jeżeli uważamy, że nie jest nam potrzebny zaszyfrowany cały dysk bądź partycja, istnieje możliwość utworzenia pliku – magazynu, podłączanego jako wirtualny napęd. Plik taki może mieć formę dynamiczną, co oznacza, że jego objętość będzie rosła wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wolną przestrzeń. Magazyn możemy dowolnie przenosić między nośnikami, jednak dostęp do jego zawartości uzyskamy dopiero po „zainstalowaniu” go jako napęd i wprowadzeniu odpowiedniego hasła bądź użyciu pliku klucza.