Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

IOTA Tangle

Data publikacji: 04-01-2022 Autor: Adam Kamiński

Mimo swoich wad i niedociągnięć bitcoin wciąż jest najpopularniejszą kryptowalutą wśród cyfrowych aktywów. Przez ograniczoną prędkość, mały TPS, duże koszty transakcji, trudny do osiągnięcia konsensus nie nadaje się do przeprowadzania transakcji lub wykorzystania w mikropłatnościach. Szybkim, praktycznie bezpłatnym cyfrowym aktywem jest IOTA, która ma szansę stać się blockchainem 3.0.

 

Obecne scentralizowane systemy nie są wystarczająco skalowalne, aby skutecznie wspierać miliony mikrotransakcji na sekundę, umożliwić większą automatyzację w dynamicznych procesach fabrycznych i zautomatyzowane podejmowanie decyzji. Ponadto są podatne na wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością – te problemy ograniczały wdrożenie IoT. Pojawienie się DLT i ograniczenia projektowe systemów blockchain dla niektórych typów aplikacji doprowadziły do rozwoju alternatywnych kryptowalut dla różnych celów. Zdecentralizowany system może zapewnić prywatność i skalowalność, bez konieczności polegania na centralnym organie lub konkretnym sprzęcie. W tym kontekście technologie rozproszonego rejestru (DLT) mogą być istotnym ułatwieniem we wdrażaniu gospodarki IoT.


DLT dla IoT


Projekt IOTA został stworzony przez Siergieja Popova, Siergieja Ivancheglo, Davida Sønstebø i swoimi korzeniami sięga 2015 r. Później do zespołu dołączył Dominik Schiener, który do dziś pełni funkcję szefa zespołu projektowego (wraz z Sønstebø).


IOTA jest technologią rozproszonego rejestru umożliwiającą komputerom w sieci przesyłanie między sobą niezmiennych danych i wartości, która ma na celu poprawę wydajności, zwiększenie produkcji i zapewnienie integralności danych w gospodarce M2M (ang. machine to machine). W ekonomii M2M każdy komputer może przesyłać dane i wartość do innych maszyn bez interwencji człowieka. Jednostką rozliczeniową w sieci IOTA jest kryptowaluta o tej samej nazwie. Kryptowaluta powstała jako technologia integralności danych i urządzeń przemysłowych dla Internetu Rzeczy. Ponadto w obszarze zainteresowania znajdują się mikrokontrolery, czujniki, inteligentne miasta, systemy adaptacyjne. Krótko mówiąc, IOTA celuje w bycie kręgosłupem Internetu Rzeczy.


Rozwój technologii IOTA jest zasadniczo związany z dwoma czynnikami: wzrostem połączonych urządzeń i blockchainem. Z założenia łańcuch bloków to rodzaj Distributed Ledger Technology (DLT), gdzie zmiany w rejestrze są odzwierciedlone we wszystkich komputerach w sieci. Dokładniej mówiąc, poprzez mechanizm konsensusu informacja jest replikowana i nie może być zmieniona przez użytkownika lub grupę użytkowników. Obecnie blockchainy stoją przed wyzwaniami bycia zdecentralizowanymi, bezpiecznymi i skalowalnymi w tym samym czasie. Niestety systemy blockchain mogą mieć tylko dwie z tych trzech właściwości, co znane jest jako problem Trilemma Scalability. Ważne kwestie projektowe w dzisiejszych systemach blockchainowych, takie jak obecność opłat, wysoki czas przetwarzania i brak skalowalności, nie pasują dobrze do scenariusza heterogenicznych urządzeń, takich jak te wynikające z nowej gospodarki, która pojawiła się wraz z IoT. Aby umożliwić maszynom autonomiczny udział w życiu gospodarczym poprzez kupno i sprzedaż danych lub zasobów, istotne stało się stworzenie systemu, który zyskuje skalowalność wraz ze wzrostem liczby urządzeń połączonych w sieć. Sprzedaż danych lub zasobów wymaga również możliwości przesyłania bardzo małych transakcji. Kryptowaluty wykorzystujące łańcuchy bloków nie są w stanie rozwiązać tych problemów, a większość innych aktywnych kryptowalut korzysta właśnie z tego rodzaju DLT. W celu złagodzenia tych problemów IOTA stworzyła własny rodzaj technologii rozproszonego rejestru, który nazywa się Tangle.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"