Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

IOTA Tangle – dążenie do pełnej decentralizacji

Data publikacji: 03-02-2022 Autor: Adam Kamiński

Istotą technologii rozproszonych rejestrów (DLT) jest ich rozproszenie. Jednak podstawowym założeniem filozofii DLT jest to, że nie powinny one mieć scentralizowanej władzy. Zarząd IOTA w celu osiągnięcia założonych zamierzeń podjął w tej kwestii dość kontrowersyjne decyzje.

 

U podstaw logiki rozproszonych walut kryptograficznych leży problem podwójnego wydawania, stwarzający wyzwania związane z rachunkowością i rozliczalnością, które użyteczne DLT starały się przezwyciężyć.

Podwójne wydawanie to potencjalne niepowodzenie w kryptowalucie i jej słaby punkt, w którym ten sam pojedynczy cyfrowy token może zostać wydany więcej niż jeden raz, a jest to możliwe, kiedy token składający się z pliku cyfrowego zostanie zduplikowany lub sfałszowany. Problem podwójnego wydawania rodzi pytania o zabezpieczanie waluty cyfrowej w ten sam sposób, w jaki waluty tradycyjne mają być chronione przed oszustwem lub fałszowaniem, z czym wiążą się kwestie odpowiedzialności za bezpieczeństwo informacji cyfrowej. Analogicznie do tradycyjnego fałszowania pieniędzy problem podwójnego wydawania wywiera presję inflacyjną poprzez tworzenie nowej podaży fałszywej waluty, która wcześniej nie istniała, co powoduje obniżenie wartości waluty cyfrowej w stosunku do ogólnego poziomu cen. To z kolei narusza zasady zarządzania i odpowiedzialności związane z zaufaniem użytkowników do waluty. Technologie rozproszonego rejestru starają się temu zapobiegać przez mechanizm konsensusu.

 

> Trudne decyzje

 

W sieci IOTA Tangle to proces weryfikacji ma zapewniać, by nie występowały podwójne transakcje, które mogłyby prowadzić do podwójnych wydatków. Wzajemne powiązania architektury Tangle'a nie wymagają całkowitej weryfikacji w całym rejestrze. Zamiast tego wszystkie strony weryfikują się jednocześnie, co w rezultacie skraca energię i czas potrzebny do realizacji transakcji.

 

Jednak jeżeli atakujący kontrolują większość mocy obliczeniowej w sieci, mogą kierować kierunkiem konsensusu, a sam system nie będzie wystarczającym środkiem ochronnym przed masowym skoordynowanym atakiem. Taki atak mógłby spowodować podwojenie wydatków i podzielenie sieci.

 

Aby właściwie monitorować swój system i zabezpieczyć się przed tego typu atakami, IOTA Tangle naruszyło filozofię braku scentralizowanej władzy i opracowało rolę zwaną „koordynatorem”. Za prowadzenie programu koordynatora odpowiedzialna była organizacja non-profit o nazwie IOTA Foundation, której powstanie ogłosił David Sønstebø 13 listopada 2017 r. Fundacja pełni centralną rolę w ekosystemie IOTA, odpowiadając za rozwój, komercyjne kooperacje i promocję projektu, a także za nadzór nad konsensusem w sieci, co sprawia, że IOTA nie jest zdecentralizowaną siecią, na co często zwracają uwagę krytycy

projektu.

 

> Koordynator

 

Aby umożliwić rozwój sieci do dojrzalszego stanu i zapewnić ochronę przed atakiem nieuczciwych aktorów, IOTA opiera się na węźle koordynującym. Ponieważ sieć ta jest asynchroniczna (w przeciwieństwie do blockchainu obecna definicja konsensusu w IOTA wymaga, aby potwierdzona transakcja była referowana (bezpośrednio lub pośrednio) przez transakcję podpisaną przez koordynatora, określaną jako kamień milowy (ang. milestone), która jest emitowana w narzuconych z góry interwałach co ok. 60–120 sekund – wszystkie transakcje zatwierdzone przez niego są natychmiastowo uważane za stuprocentowo pewne.

 

Koordynator jest mechanizmem bezpieczeństwa, który czuwa nad poprawnością zatwierdzanych transakcji i zapobiega podwójnemu wydawaniu (ang. double spend). Rolą węzłów koordynujących są również ochrona funduszy użytkowników w sieci Tangle oraz zniwelowanie wpływu wszelkich konfliktów w zapisie – w przypadku konfliktu koordynator ma odrzucić transakcję.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"