Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


01.12.2020

NetCrunch

Można już korzystać z nowej wersji NetCruncha, popularnego rozwiązania służącego do...
01.12.2020

Wydajność i bezpieczeństwo

Cisco Intersight, Nexus i ISE
30.11.2020

Analiza na żądanie

Sophos Rapid Response
30.11.2020

Architektura dla chmury

VMware Modern Network
30.11.2020

Projektory laserowe

Acer VD6510i i PD1530i
27.11.2020

Dla małych firm

Nowości w ochronie ESET
27.11.2020

Dynabook

Dynabook poszerzył swoją ofertę laptopów biznesowych o dwa nowe produkty aspirujące do...
27.11.2020

Wydajny NAS

QNAP TS-h2490FU
26.11.2020

Monitory dla profesjonalistów

Sony BRAVIA BZ40H

Ujednolicanie architektur – przetwarzanie brzegowe, bezserwerowe i chmura IOT

Data publikacji: 20-02-2020 Autor: Krystian Lempicki

W 2020 roku oprócz tematów dotyczących wdrażania technologii 5G warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zagadnienie – postęp w długo oczekiwanym ujednolicaniu stosowanych architektur IoT w środowisku chmury i na urządzeniach brzegowych. Projektanci infrastruktury oraz programiści coraz chętniej będą patrzeć też w stronę przetwarzania bezserwerowego, które oferuje im uproszczone środowisko pracy.

 

O pierwszych wdrożeniach technologii 5G oraz jej praktycznych i potencjalnych możliwościach mówi się niemal wszędzie. 5G ma wpłynąć nie tylko na użytkowników urządzeń mobilnych. Zmieni sposób, w jaki funkcjonują miasta, firmy i ich działy IT, a także będzie stymulować powstawanie nowych usług. 5G stało się nawet elementem rozgrywki politycznej i przyczyną wojny gospodarczej pomiędzy USA i Chinami. Jest to niewątpliwie ważna gałąź rozwoju infrastruktury ICT, jednak niejedyna.


Wiodący dostawcy usług równocześnie rozszerzają bowiem (czy też w praktyce raczej zawężają) zakres działania, oferując lokalne komponenty usług, bramy brzegowe, a nawet sprzętowe platformy mikrokontrolerów brzegowych. Rozwiązania tego rodzaju m.in. umożliwiają uwzględnienie danych klientów w ofertach usług PaaS. Dzięki temu wiele usług chmur publicznych zostanie dostosowanych do potrzeb mniejszych platform brzegowych, a zatem większa liczba klientów będzie mogła korzystać z różnorodnych, związanych z konkretnym dostawcą rozwiązań, rozliczanych na podstawie intensywności ich używania. Takie działania realizują np. trzej najwięksi gracze na polu usług chmury publicznej – Amazon, Microsoft i Google.


PRZETWARZANIE BRZEGOWE


W 2020 r. rozwiązania brzegowe w przedsiębiorstwach zostaną lepiej zdefiniowane i będą w szerszym zakresie wdrażane w środowiskach produkcyjnych. Systemy instalowane na brzegu sieci były do tej pory związane z konkretnymi zastosowaniami i na ogół nie miały jednolitej architektury technicznej, dlatego przetwarzanie brzegowe nie było powszechnie stosowaną technologią. Każda implementacja musiała w odrębny sposób rozwiązywać problemy typowe dla przetwarzania rozproszonego. Dlatego producenci platform przeznaczonych dla centrów przetwarzania danych pracują nad kilkoma spójnymi wersjami architektury technicznej przetwarzania brzegowego. Dostarczenie zestawu – platformy i narzędzi dla programistów pozwoli klientom szybciej wdrażać nowe usługi obliczeniowe i korzystać ze środowiska innowacyjnych usług, a zarazem zachować kontrolę nad infrastrukturą i procesami biznesowymi.


Jak wspomniano, wdrożenia sieci 5G przyczynią się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań brzegowych w sektorze telekomunikacji i systemów dla przedsiębiorstw. Równocześnie implementacja architektury sieci 5G wiąże się z pewnymi problemami dotyczącymi infrastruktury. Mniejsze opóźnienia, wzrost przepustowości, większa gęstość urządzeń i konieczność zapewnienia większej niezawodności oznaczają, że należy zastosować wielowarstwową rozproszoną architekturę aplikacji. Na przykład zaawansowane mechanizmy analizy danych w obszarze brzegowym urządzenia powinny umożliwić przesłanie informacji o anomaliach do powiązanej usługi przetwarzania w chmurze, w której zostanie przeprowadzona dalsza analiza. Inny przypadek to autonomiczne działania koordynowane przez urządzenie i komponenty aplikacji kontenerowej na odpowiedniej stacji bazowej. Równocześnie nowe, coraz bardziej rozbudowywane funkcje aplikacji wykorzystujących możliwości 5G wymagają od operatorów sieci komórkowych zwiększenia elastyczności i szybkości reagowania. Następuje przejście od modelu wirtualnych funkcji sieciowych (VNF) do modelu kontenerowych funkcji sieciowych (CNF), co umożliwia tworzenie nowych, łatwych do udostępniania usług.

 

[...]

 

 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"