Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX
19.06.2018

Konwertowalny mikrus

HP EliteBook x360 1030 G3
15.06.2018

Druga generacja

AMD Ryzen

Acronis Backup 12.5

Data publikacji: 26-06-2017 Autor: Marcin Jurczyk
Kreator instalacji pozwala na...

Kopie zapasowe to jeden z kluczowych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, projektując dowolny system przetwarzania danych. Dostępnych na rynku rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i zarządzania nimi jest wiele, a o wyborze konkretnego produktu powinny zadecydować wymagania i charakter działalności organizacji.

Acronis to producent oprogramowania umożliwiającego szeroko pojęte zarządzanie kopiami bezpieczeństwa danych. Portfolio produktów zawiera szereg rozwiązań przeznaczonych dla zróżnicowanej grupy klientów. Firma istnieje na rynku od 2003 roku i w tym czasie zdążyła sprzedać swoje rozwiązania do ponad 500 tysięcy klientów biznesowych i ponad 5 milionów użytkowników indywidualnych. Testowany Acronis Backup to rozwiązanie dla biznesu. Najnowsza wersja oznaczona numerem 12.5 to całkiem nowa odsłona produktu, którego premiera miała miejsce 31 maja br. W stosunku do wersji 12 będącej na rynku od niespełna roku pojawiło się kilka interesujących zmian, o których w dalszej części testu. Popularność oprogramowania Acronis na polskim rynku rozwiązań backupowych wyraźnie ustępuje chociażby produktom firmy Veeam (testowane na łamach „IT Professional”), choć pod względem funkcjonalnym czy wydajnościowym możliwości produktów obu firm są zbliżone.

> OPIS PRODUKTU

Najprostsze i najszybsze rozwiązanie kopii zapasowych na świecie – tak firma Acronis opisuje najnowszą edycję swojego flagowego produktu. Pierwsze stwierdzenie od razu można potwierdzić – Acronis Backup jest rzeczywiście bardzo prostym i intuicyjnym programem, zarówno od strony administracji, jak i pod kątem wdrożenia. Jeśli chodzi o szybkość, musimy zaufać wynikom testów przeprowadzonych w środowisku laboratoryjnym producenta, jako że porównanie wydajności najpopularniejszych produktów w tej klasie nie jest tematem tego testu. Jedno, na co trzeba zwrócić uwagę, to segment rynku, dla którego dedykowany jest ten produkt – to rozwiązanie dla małych i średnich firm, na których głównie skupia się dostawca. Nie oznacza to, że Acronis Back­up jest mało funkcjonalny. Pod tym względem znajdziemy tu niemal cały przekrój mechanizmów wspierających najnowsze trendy na rynku.

Pierwszym argumentem na potwierdzenie tej tezy jest wsparcie dla środowisk działających zarówno w środowiskach on-premise, jak również w zdalnych lokacjach, chmurze prywatnej i publicznej, a także obsługa urządzeń mobilnych. Zarządzanie kopiami zapasowymi odbywa się za pośrednictwem aplikacji agenta instalowanej na każdym z systemów źródłowych. Wśród wspieranych systemów znajdziemy najpopularniejsze systemy operacyjne, takie jak: Windows Server (od 2003/2003 R2), Windows (od XP Professional SP3), RHEL (od 4.x), Ubuntu (od 9.10), Fedora (od 11), SLES (od 10 bez wsparcia dla Btrfs), Debian (od 4), CentOS (od 5.x), Oracle Linux (od 5.x), Cloud Linux (od 5.x), ClearOS (od 5.x), Mac OS (od 10.8). Poza agentami dla tradycyjnych systemów znaleźć można również wersje dla usług, konkretnych aplikacji czy hypervisorów. Wspierane są takie aplikacje jak: Oracle Data­base, Microsoft Exchange, SQL Server, SharePoint, Office 365, AWS EC2, Microsoft Azure oraz hypervisory VMware vSphere ESXi (od wersji 4.1) i Microsoft S Hyper-V (od wersji 2008 lub Windows 8). W kontekście urządzeń mobilnych mamy do czynienia z systemami iOS (od 8) i Android (od 4.1). Czego nie znajdziemy na liście wspieranych systemów/aplikacji, to systemy uniksowe, jak chociażby AIX, HP-UX czy Solaris. Wynika to bezpośrednio z pozycjonowania aplikacji Acronis Backup dla klientów segmentu MSP, choć nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że wsparcie dla rozwiązań segmentu Enterprise nie jest wykluczone w kolejnych wydaniach programu.

> FUNKCJONALNOŚĆ I AKTYWNA OCHRONA

Acronis Backup 12.5 wprowadza sporo zmian w stosunku do poprzedniej edycji. Większość nowych funkcji i usprawnień dotyczy scenariusza wdrożeniowego w tradycyjnym środowisku on-premise. W przypadku wdrożenia w chmurze publicznej trzeba będzie jeszcze poczekać na kolejne edycje programu. Jedną z nowości, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście głośnych ostatnio podatności na ransomware WannaCry, jest funkcja Acronis Active Protection. Nie ma ona wiele wspólnego z podstawowym przeznaczeniem oprogramowania Acronis Backup, ale skoro agent instalowany jest na każdej z chronionych stacji, to dlaczego nie wykorzystać tego faktu do celu identyfikacji potencjalnych prób szyfrowania plików przez złośliwe oprogramowanie. Active Protection chroni systemy Microsoft Windows od wersji Vista dla komputerów osobistych lub 2008 dla serwerów. Monitoring procesów systemowych, wśród których może czyhać program szyfrujący zawartość dysku, to tylko jedna z opcji bezpieczeństwa. Ta sama funkcja chroni przed nieautoryzowanymi zmianami w procesach systemu backupowego, modyfikacjami w rejestrze czy Master Boot Recordzie. Działanie opiera się na analizie heurystycznej, a administrator ma możliwość wykluczenia sprawdzania aplikacji i folderów, których jest pewien. Domyślnie po włączeniu Active Protection aplikacja tylko informuje o zidentyfikowaniu podejrzanej aktywności. Akcję można zmienić na zatrzymanie procesu lub zatrzymanie i przywrócenie zasobu do stanu sprzed zmiany z wykorzystaniem pamięci podręcznej usługi.

Inną nowością jest konwersja do maszyny wirtualnej. Dla kopii zapasowych na poziomie dysku, kiedy dostępne są wszystkie informacje konieczne do wystartowania systemu operacyjnego, możliwa jest konwersja plików backupu do formatu maszyny wirtualnej działającej w środowisku VMware lub Microsoft. Warunkiem koniecznym jest posiadanie działającego hosta z wybraną technologią wirtualizacji oraz agenta, który zarządza tym hostem. Konwersja z formatu kopii zapasowej Acronisa może zostać przeprowadzona po każdorazowym zakończeniu operacji backupu w lokalizacji podstawowej lub po zakończeniu procesu replikacji do zdefiniowanych wcześniej lokalizacji. Można także zdefiniować konwersję w oparciu o osobny harmonogram lub wywołać ją ręcznie, wskazując odpowiednie kopie dysków, chociażby na potrzeby migracji P2V.

Podobna zasada działania wykorzystywana jest w przypadku innej nowości z wersji 12.5 – Instant Restore. Funkcja ta pozwala na uruchomienie z kopii zapasowej dowolnego systemu Linux lub Windows w formie maszyny wirtualnej VMware lub Hyper-V. Podobnie jak w przypadku funkcji konwersji konieczna jest co najmniej jedna zarejestrowana wersja agenta dla wybranego hyperwisora. Producent chwali się, że dzięki Instant Restore możliwe jest RTO na poziomie 15 sekund dla maszyny wirtualnej uruchomionej bezpośrednio z miejsca składowania kopii zapasowej, którym może być folder lokalny, udział sieciowy czy wręcz storage chmurowy, z zastrzeżeniem, że w przypadku tego ostatniego rozwiązania trzeba liczyć się ze znacznym spadkiem wydajności. W przypadku funkcji Instant Restore to aplikacja agenta odpowiada za emulację dysków wirtualnych VM z back­upu, tak jakby były to dyski lokalne. Funkcja ta pozwala na szybkie uruchamianie systemów po awarii, na przykład w lokalizacji DR, czy testowanie poprawności wykonania kopii zapasowych. Należy pamiętać, że tak przywróconych maszyn nie należy traktować jako rozwiązania docelowego – nowe dane zapisywane są na lokalnej przestrzeni dyskowej, a w przypadku utraty połączenia z lokalizacją, z której emulowane są dyski maszyny wirtualnej, może dojść do uszkodzenia struktury VM. Możliwa jest tak zwana finalizacja VM, która polega na odzyskaniu danych z kopii zapasowej na lokalny storage w trakcie pracy maszyny wirtualnej.

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"