Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


13.07.2018

Wiele kanałów komunikacji

Avaya IP Office
10.07.2018

Konwersja VM

Xopero Image Tool (XIT)
06.07.2018

Bezpieczne testy chmury

Usługi Oracle w modelu PAYG
03.07.2018

Centrum innowacji

Nokia Garage
29.06.2018

Trzecia generacja dysków

Samsung SSD NVMe 970 PRO i 970 EVO
26.06.2018

Druk mono

Drukarki Konica Minolta
22.06.2018

Monitor z USB-C

AOC I1601FWUX
19.06.2018

Konwertowalny mikrus

HP EliteBook x360 1030 G3
15.06.2018

Druga generacja

AMD Ryzen

Sophos Central

Data publikacji: 30-10-2017 Autor: Michał Kaźmierczyk
Rys. 1. Panel główny Sophos...

Zapewnienie możliwości nieprzerwanej pracy pracowników oraz systemów IT z każdym rokiem staje się coraz trudniejsze i bardziej złożone. W gąszczu możliwości niejeden administrator może poczuć się zagubiony, zwłaszcza że zagadnienie to stanowi tylko wycinek jego codziennych obowiązków. Czy Sophos Central ułatwi zabezpieczenie naszych danych?

W  czerwcu bieżącego roku kilkadziesiąt tysięcy komputerów na całym świecie, w tym blisko dwanaście tysięcy należących do rządu i największych firm na Ukrainie, zostało sparaliżowanych atakiem ransom­ware. Atak spowodował duże problemy z dostępnością usług i ciągłością działania oraz w wielu przypadkach doprowadził do utraty danych. Ucierpiały zarówno małe, jak i bardzo duże globalne firmy, takie jak Raben czy Port Morski w Roterdamie.

Jednocześnie wszystkie raporty dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego wskazują na drastyczny wzrost liczby ataków w ciągu ostatnich lat. Podążają za tym rosnące straty finansowe i wizerunkowe oraz w konsekwencji konieczność ponoszenia coraz większych kosztów zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa.

Niestety, technologie informatyczne, obejmujące obecnie prawie każdą dziedzinę życia oraz warunkujące pracę znacznej części biznesów, ze względu na skalę, staje się coraz bardziej podatne na ataki. Zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa staje się w takim środowisku procesem żmudnym i złożonym, wymagającym dużej wiedzy, istotnego nakładu czasu i środków finansowych.

 

Firmy zwłaszcza małe i średnie mają spore problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry informatycznej oraz z ponoszeniem kosztów utrzymania złożonej, heterogenicznej i skomplikowanej infrastruktury bezpieczeństwa.


Istnieje wiele technologii i sposobów kompleksowego zabezpieczenia sieci, systemów i użytkowników przed współczesnymi zagrożeniami.

Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie oferuje brytyjski potentat z zakresu bezpieczeństwa – firma Sophos. Nosi ono nazwę Sophos Central i zawiera szereg produktów, których użycie ma zapewnić bezpieczeństwo firmy przy jednoczesnym zmniejszeniu stopnia skomplikowania, uproszczeniu implementacji i redukcji oraz centralizacji kosztów. Sprawdźmy, czy producentowi udało się spełnić deklarowane obietnice.

> Idea Sophos Central

Sophos Central łączy większość elementów niezbędnych do zapewnienia firmie bezpieczeństwa informatycznego. Poczynając od zabezpieczenia stacji i serwerów przed wirusami, malware czy ransomware, poprzez zarządzanie szyfrowaniem, ochronę i zarządzanie urządzeniami mobilnymi, na sieciach bezprzewodowych, bramkach antyspamowych i NG firewallach kończąc.
Wszystkie te funkcje zarządzane są z jednej spójnej, centralnej konsoli dostępnej w chmurze. Całość produktów ma być jak najbardziej przyjazna użytkownikom i pozwalać na szybkie wdrożenie przy zachowaniu wysokich standardów zabezpieczeń.

> Moduły

Produkt zawiera następujące moduły funkcjonalne:

 

  • Endpoint Protection – moduł zapewnia ochronę stacji roboczych z systemem Windows przed wirusami i malware'em. Ułatwia zarządzanie urządzeniami podłączanymi do stacji typu klucze, dyski USB, skanery, modemy itp., umożliwia kontrolę aplikacji uruchamianych na stacjach, kontrolę i filtrowanie ruchu WWW inicjowanego przez użytkowników, a także ochronę przed wyciekiem danych;
  • Server Protection – moduł realizuje te same funkcje co Endpoint Protection, ale został zoptymalizowany do współpracy z serwerowymi systemami operacyjnymi Windows i Linux;
  • Intercept-X – moduł zapewnia proaktywną ochronę przed atakami typu ransomware oraz monitorowanie i wykrywanie źródła ataku, jeżeli taki wystąpi;
  • Encryption – moduł pozwala na centralne wymuszanie szyfrowania stacji i zarządzanie kluczami wraz z portem do samodzielnej obsługi przez użytkowników. Szyfrowanie bazuje na mechanizmie Bitlocker dla Windows i FileVault dla OSX;
  • Email Protection – moduł realizuje funkcję ochrony antyspamowej dla ruchu SMTP. Przeznaczony jest dla firm posiadających własne systemy pocztowe;


[...]

Autor jest projektantem i administratorem systemów informatycznych i sieci komputerowych. Specjalizuje się w zagadnieniach routingu i switchingu, bezpieczeństwa systemów sieciowych i wirtualizacji.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"